to top

Ayvanın en güzel hali: Ayvalı Kereviz Salatası

Ayvadan reçel, tatlı olur da salata olmaz mı? Kereviz; sağlığa faydasını ve besleyici değerini herkesin kabul ettiği, buna rağmen çoğu insan için sevmenin zor olduğu talihsiz sebzelerden biridir.

Ayvalı kereviz salatasının amansız kereviz karşıtlarına bu sebzeyi sevdireceğini iddia edemem ama kereviz sevmediğini söyleyen bazı arkadaşlarımın salatayı yedikten sonra “Böyle yapılırsa ben kereviz yerim.” demişlikleri var. Ayvanın kerevizin güçlü tadını hafiflettiği, ceviz ve süzme yoğurtla zenginleşen bu salata, kerevizle henüz layıkıyla tanışmamış olanlara önerilebilecek bir tarif.

KAÇ KİŞİLİK
8 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
0 dakika

Malzemeler2 adet orta boy kereviz1 adet orta boy ayva1 adet orta boy limon suyu30 gram kök zencefil3 yemek kaşığı zeytinyağı50 gram dövülmüş ceviz içi500 gram süzme yoğurt2 diş sarımsak1 tatlı kaşığı tuz
Püf Noktası
Salata malzemelerini yoğurdun içinde kaybolmaması için her seferde yoğurdu iki kaşık ekleyip salatayı karıştırmakta yarar var. Kereviz ve ayvanın büyüklüğüne göre yukarıda verilen yoğurt ölçüsünden bir-iki kaşık eksik kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle yoğurdun hepsini bir defada eklemeyin.

Nasıl Yapılır?
Kabuğunu soyduğunuz kök zencefili, yayvan bir salata kasesi içine rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Üzerine taze sıkılmış limon suyunu ekleyin.

Kabuğunu soyduğunuz orta boy ayva ve kerevizi rendenin büyük tarafıyla zencefil-limon suyu karışımının üzerine rendeleyin ve karıştırın.

Sarımsakları tuzla birlikte havanda dövün. Dövülmüş ceviz içi, ezilmiş sarımsak ve zeytinyağını ekleyip karıştırın.

Son olarak süzme yoğurdu kaşık kaşık ekleyip salatayı koyu kremamsı bir kıvam alana kadar karıştırın.

Toz kırmızı biber veya tercih ettiğiniz başka bir baharatla süsleyerek servis yapın.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.