to top

Ayak Kokusunu Gideren Doğal Yöntemler

Ayak Kokusu Giderici Uygulamalar

Ayak kokusunu önlemek için öncelikle ayakkabınızdaki kötü kokudan kurtulmanız gerekmektedir. Ayak kokusuna sebep olan bir çok etken bulunmaktadır. Ayak kokusunun nedenlerini bilerek bu yanlışlardan uzak durmalı ve sizlere önermiş olduğumuz doğal yöntemleri uygulamalısınız.

Ayak Kokusu Nedenleri
Gün içinde uzun süreler boyu ayaklarınız ayakkabının içinde beklediği zaman ayak kokusu meydana gelebilmektedir. Yanlış ayakkabı seçimi ile birlikte ayaklarınız terlediğinde ayak kokusu çekilmez bir hal alabilir. Kokunun ortaya çıkmasına neden olan etken, ayak parmaklarınız arasında bulunan bakterilerdir. Nemli ortamlarda daha çabuk üreyebilen bakteriler, ayak terlemesi ile birlikte kötü kokuların ortaya çıkmasına sebep olurlar.
Ayak kokusu şikayetiniz varsa öncelikle ayakkabı seçiminizi gözden geçirmelisiniz. Ayakkabı seçerken kaliteli olmasına ve kullanım amacına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. En az 2 ayakkabınız bulunmalı ve her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Üst üste 2 gün aynı ayakkabıyı giydiğinizde ayak kokusu meydana gelecektir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?
Ayak kokusu giderici ürünler eczanelerden satın alınabilmektedir. Evde kolay bir çözüm arıyorsanız, aşağıda sizlere vermiş olduğumuz tarifleri kullanabilirsiniz.

Su dolu bir tencerenin içine kına ve sirke ilave edip kaynatın ve bu karışımla ayaklarınızı yıkayın. Ayak kokusu problemine çözüm olacaktır.
Rendelenmiş adaçayı ile birlikte havucu karıştırın ve kaynatın. Elde etmiş olduğunuz suyun içinde ayaklarınızı bir müddet bekletin.
Çay demlediğinizde biraz fazla demleyin ve ılık haldeki çayın içinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin.
8 damla nane yağı, 8 damla kekik yağı ve 1 çorba kaşığı kaya tuzunu ayaklarınıza yetecek kadar suyun içinde karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat bekletin.
Ayak kokusunu gideren bitkisel tariflerden bir diğerinde ihtiyacınız olan malzemeler (1 çorba kaşığı kaya tuzu 1 çorba kaşığı elma sirkesi 3 damla lavanta yağı 3 damla hint defnesi yağı). Bir leğenin içine ılık su ile birlikte malzemeleri karıştırın ve ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suyun içinde bekletin.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.