to top

Aşkı Öldüren Evlilik Mi? Yoksa Çiftler Mi?

Sevgililik veya flört dönemlerinde yaşanılan aşkın sihri evliyken neden bozuluyor? Bu problemi çiftler kendileri mi yaratıyor? Monotonlaşan aşk duygusu mu yoksa çiftler mi? Aşk her yaşta ve her dönemde yaşanılan bir duygu değil midir? 

Yapılan araştırmalara göre, aşkın bir süresinin olduğu, evlilikle birlikte inişe geçtiği bir gerçektir. Şüphesiz ki evlilik, her insanın hayatında gerçekleşen en önemli şeylerden bir tanesidir. Birbirini seven bir çiftin ilk hayali evlenmektir, ama evlilik her ilişkide eskisi gibi taze kalır mı orası bilinmez. Aşk bir müddet sonra yerini, sevgi ve bağlanmaya bırakabilir. Çünkü aşık olduğunuz insanla uzun süredir aynı evde yaşarsanız, bir müddet sonra ona alışacağınız için, beklide aşk sandığınız şey, aslında bağlanma veya sevgi olabilir. Aşk kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Evlilik aşkı öldürür mü sorusu kişiye göre değişir. Kimine göre 1-2 ay sürer, kimine göre 1-2 yıl. Kimine göre ömür boyu. Eğer evlilik gerçek bir aşk üzerene kurulduysa, o evlilik kolay kolay bitmez. Çiftin aşkı her geçen gün yenileniyorsa hala ilk günkü tazeliğini koruyorsa artık çift tek bir vücut haline gelecektir. Ortada gerçekten birbirine sadakat, sevgi, aşk, güven ve saygı ile kurulmuş bir evlilik varsa, aşk bu evliliği bitirmez, aksine yaşadıkları sürece kalıcı kılar.

Evliliğinizi ve aşkı canlı tutmak istiyorsanız şunları yapmakta fayda vardır;

 • Birbirinize ‘’sırdaş’’ olun, çift ne kadar uzun süredir birlikte olsa veya yaşasa da her şeyi öğrenmesi mümkün değildir. Birbirinizde sürekli konuşup, birbirinizin sırdaşı olun.
  Biraz ‘’çılgınlık’’ yapmanın da sizlere hiçbir zararı yoktur. Aşkınızı ve evliliğinizi canlandırmak istiyorsanız, değişik planlar organize edin, hiç yapmadığınız, sıra dışı şeyler olmasına özen gösterin.
 • Biraz uyumlu olmaya çalışın, partneriniz ne yapmak istiyorsa, siz yapmak istemeseniz bile, yapmaya çalışın. Sevdiği hobilere katılmanız onu mutlu edecektir.
 • Arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirin, örneğin; tabu gecesi düzenleyebilirsiniz. Onların birbirleriyle kaynaşması sizi de yakınlaştıracaktır.
 • İlk günlerinizde yaptığınız aktiviteleri ona hatırlatınız ve yapmaya çalışın, eski günlerdeki gibi. İlk heyecanın yaşanmasında sizlere yardımcı olacaktır.
 • Sizi her yerde her zaman hatırlamasını sağlayacak ufak bir hediye verin. Baktığı her yerde sizi hatırlasın.
 • Romantik ve tutkulu bir ufak öpücük sizleri ilk günkü gibi taze tutmaya yeterli olan şeylerden bir tanesidir.
 • Eğer eşinize sinirlendiyseniz, kendinizi biraz onun yerine koyup anlamaya çalışın ve sabırlı olun. Bu gibi durumlarda empati çok önemlidir.
 • Eğer eşinizin bazı konularda değişmesini istiyorsanız, ama bir türlü değiştiremiyorsanız ve her yolu deneyip olumlu bir sonuç alamadıysanız, onu bu şekilde kabullenmeye çalışın iyi yönlerini görün.
 • Rutin yaşamdan uzak durmaya çalışın.
 • Birlikte yapabileceğiniz kurslara, etkinliklere katılın.
 • Evlilik aşkı öldürür mü? Fikrinden uzak durun, küçük sürprizler, kaçamaklar yapmayı unutmayın.
 • Eşinizin ailesindeki herkesle olabildiğince iyi anlaşmaya çalışın. Kaynana ve kaynatanızın gönlünü hoş tutun eğer sizden uzakta yaşıyor iseler, onları eşinizin yanında aramayı ihmal etmeyin. Ailesine duyduğunuz saygı eşinizle sizi yakınlaştıracaktır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.