to top

Aşık erkek çocuk gibi olur kadın ise devleşir…

aşk

 

‘Aşkımın Beden Dili’ isimli yeni kitabında ikili ilişkilerin şifrelerini anlatan Aşkım Kapışmak: Bir erkek aşıkken çocuksulaşır ve sevgilisini seyre dalar. Aşık kadının ise gözlerinin içi güler ve sevgilisinin yanında adeta devleşir.

Davranış bilimleri ve iletişim uzmanı Aşkım Kapışmak’ın; ‘Aşkımın Beden Dili’ isimli yeni kitabı Destek Yayınevi’nden çıktı. Kitabında, sevdiğiniz kişinin beden diline bakarak ilişkinizi yorumlamanın ipuçlarını veren Kapışmak; çiftlere önerilerde de bulunuyor. Kapışmak, kitabını anlattı:

Aşık birinin beden dili nasıl olur?
Aşk; mutlu insanın işi değildir. Kendimizde gizlediğimiz eksiklik duygusunu egomuzla kapatırız. Sonra öyle biri karşımıza çıkar ki; sakladığımız o yanlarımızı fark ettirir ve onu bizi tamamlayacak bir kurtarıcı gibi görüp aşık oluruz. Aşık olunca, ‘seretonin’ ve ‘dopamin’ denilen hormonlar salgılanmaya başlar. Aslında bir zandır aşk. Aşık kişi; kendi iç dünyasında bir kahraman yaratır ve gerçekteki kişinin hayal ettiği kahramanla uyuşmasını ister. Bu hızlı değişim, olumlu duyguları maksimum seviyeye çıkarır.

Bir kadın, aşık olduğunu nasıl gösterir?
Omuz üzerinden tebessümlü bakışlar atar. Elleri sık sık saçlarına gider. Gözlerinin içi güler ve daha renkli giyinmeyebaşlar. Eli sürekli aşık olduğu kişinin üzerindedir. Sevgilisini dinlerken sürekli başını öne eğip gözleriyle yukarıya doğru bakar. Çoğu aşık kadının dudakları doğal olarak kırmızılaşır. Aşık kadın devleşir.

Peki, erkek aşık olduğunda nasıl davranır?
Erkeğin bir kadında en çok dikkat ettiği şey; güzellik ve gençliktir. Bu yüzden aşık erkek, partnerinin tüm bedenini süzer ve sadece o varmış hissi yaratır. Normalde olmayacağı kadar çocuksulaşabilir. Tensel temas artar ve sürekli sarılma ihtiyacı duyar. Bazı ortamlarda bunu yapamadığında sessizce kadını seyredalar. Sevgilisini öperken derin derin koklar. Aşık olunca açlık hissi azalır ve kilo vermeye başlar. Etrafta gördüğü şeyleri alıp sevgilisine verir; çakıl taşı ve çiçek gibi…

Karşımızdakini beden diliyle etkilemek için neler yapmalı?
Her şeyden önce temiz ve bakımlı olmak gerekir. Kıyafet seçiminde abartıya kaçmamak gerekir. Dik durmak, başı eğmemek ve karşımızdaki kişi ile en az bir metre mesafe bırakmak gerekir. İlk konuşan, karşımızdaki olmalı. Onu dinlerken hafifçe öne eğilmeli; biz konuşurken ise tam arkaya yaslanıp yüksek durmalıyız. Çünkü biz konuşurken, o dinlemeye ve bizi seyretmeye geçecektir.

AYAKLARINA DİKKAT EDİN
Sevgilimizin beden dilinde nelere dikkat etmeliyiz?
Sevdiğinizin beden dilini inceleyin; konuşurken ayakları size dönük mü? Bu çok önemli. Sizinle konuşurken ayakları size dönükse, sizinle ilgileniyordur ve mutludur. Birlikte vakit geçirirken saatin nasıl geçtiğini anlamamak da mutlu olduğunuzu ve keyif aldığınızı gösterir. Birlikteyken sık sık sessizlik oluyor ve zaman bir türlü geçmiyorsa, bu ilişkiyi gözden geçirmek gerekir. Uyumlu çiftler farkında olmadan aynı hareketi yapar. Ona bir şeyler anlatırken gözlerine bakın; eğer gözlerinizin içine bakıyorsa, bu sizden etkilendiğini gösterir. Mutlu ilişkide; çiftlerin gözleri hep sevdiği kişidedir.

Aldatan kadın nasıl anlaşılır?
Başka bir erkekten haz alan kadının enerjisi yükselir ve sürekli gülmeye başlar. Eşini dışarıda olmaya, arkadaşlarıyla gezmeye teşvik eder. Eviyle daha fazla ilgilenir çünkü evde bir eksiklik olsun istemez. Eşi ile daha az tartışmaya başlar. Telefonunu saklamaz; aksine evde sürekli ortadadır. Bu durum eşini şüphelendirmez. Eski düzenin devam ettiği hissini vermek için ara ara tartışma çıkarır.

İLİŞKİDE SEVGİ VE GÜVENİ ARTIRMA EGZERSİZİ
İnsanın sırt bölgesi, güven ihtiyacının olduğu bölümdür. Sırtını nereye yaslıyorsa, oranın sağlam olması gerekir. Problemlerimizi çoğu zaman yüz yüze çözemeyiz. Bunun nedeni; birbirimize bakarken egolarımızın devreye girmesidir.
Bir kanepenin ya da yatağın tam ortasına, hatta yerde halının üstüne sırt sırta gelecek şekilde oturun. Bacaklarınızı katlayın ve eşinizin sırtına yaslanın. Onun da aynı şekilde, aynı beden duruşunda olmasını sağlayın.
Sessiz bir şekilde hiç konuşmadan birbirinizin sırtını hissetmeye çalışın.
Sırt sırtayken; zihninizde sadece olumlu, pozitif duyguları tutmaya çalışın. O ana odaklanın; geçmişe ya da geleceğe takılı kalmayın.

HAFTADA ÜÇ KEZ UYGULAYIN
Bu egzersizi haftada üç kez, 10 dakika süreyle yapın. Toplam 21 kez bunu tekrarlayın. Etkilerini üçüncü seferden sonra göreceksiniz.
Bilinç boyutunda sırt sırta verdikçe, güven ve sevgi pekişecek. Bilincin ürettiği ve kelimelerle kirletmediği bu duygular, bilinç dışındaki negatiflikleri yok edecek.
10 dakikalık çalışmadan sonra, birbirinize bakmadan ne hissettiğinizi bir-iki cümleyle söyleyin. İlk önce siz eşinize, sonra da o size ne hissettiğini anlatsın.

AŞKTA RENKLERİN DİLİNE KULAK VERİN

BEYAZ
Kadın: Bir kadın yaşamında beyaz rengi çok kullanıyorsa, kalbi saf ve temiz duygularla yüklüdür.
Erkek: Korkak veya çekingen bir yapıda olmadığını, tersine zalim ve soğukkanlı olduğunu gösterir.

SİYAH
Kadın: Hüznün ve kederin kadınlarıdır. Hayatları, hayalkırıklıkları ve aldanmalarla geçer.
Erkek: Özgür düşünceli ve yumuşak yapılı kişilerdir.

KIRMIZI
Kadın: Neşeli ve hayattan zevk almasını bilen, kariyer sahibi kişilerdir. Bazen dengesiz olurlar. Çabuk sinirlenebilirler.
Erkek: Çok cesur ve sosyal olan bu kişiler, klasik bir erkek modelidir. Daima kendi bildikleri en doğru olandır. Toplumsal alışkanlıklar, onları hiç ilgilendirmez.

MAVİ
Kadın: Derin duygulara sahiptir. Bir şeye sevindiklerinde, bunu çok abartırlar. Aynı şekilde, üzüntülerini de abartılı bir şekilde gösterirler.
Erkek: Sakin ve dengeli olurlar. Yaşamlarını nasıl kazanacaklarının bilincindedirler.

GRİ
Kadın: İş hayatında başarılı olurlar. İtici ve soğuk görünürler. İçindekileri dışarıya vurmadıkları için böyle bir duygu uyandırırlar.
Erkek: Zeka seviyeleri yüksektir. Kuvvetlidirler ancak el becerileri çok azdır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.