to top

ADET DÖNEMİNDE İLİŞKİYE GİRMEK

Çiftlerin en fazla merak ettiği sorulandan biridir adet döneminde cinsel ilişkiye girmek…

1 ) Adet dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girmek zararlı mı?

Bu soru hastalardan çok sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Bu sorunun yanı sıra, ader dönemi içerisinde ilişkiye girilmesi sırasında hamile kalabilir miyim? Kısırlık yapar mı? gibi sorular da en sık duyduğumuz diğer soruların arasında yer almaktadır.

Kişilerin dini inançlarını göre yasak veya serbest olması ayrı bir konudur elbette ki. Ancak adet dönemi içerisinde ilişkiye girmenin, hem kadın açısından, hem de erkek açısından tıbbi olarak herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Adet dönemi içerisinde cinsel ilişki, prezervatif kullanarak veya kullanmayarak da gerçekleşebilir. Ancak kanama olduğu için, prezervatifsiz ilişki biraz zor olabilir. Bu sebepten dolayı, adet dönemi içerisinde prezervatif kullanılması tavsiye edilmektedir.

Adet (regl, mens) döneminde kadınlarda genel olarak cinsel istek artar. Ancak bazı kadınlar ise adet dönemi içerisinde kanama olduğundan dolayı, cinsel ilişkinin iyi olmayacağını düşünür ve hatta kanamadan karşılıklı olarak rahatsız olabilirler.

2 ) Adet dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamilelik gerçekleşir mi?

Adet dönemi içerisinde, kadının hamile kalması çok zor bir olasılıktır. Ancak bu durum teorik açıdan imkansız olarak kabul edilmemektedir. Aynı zamanda her kanama adet kanaması olarak düşünülemez. Bazı durumlarda kadınlar adet dönemine girdiğini zannedebilmektedir. Ancak meydana gelen bu kanamanın, adet dönemi dışında başka bir sebebi de olabilir. böyle bir kanamanın gerçekleşmesi halinde girilen cinsel ilişkide, hamile kalma olasılığı elbette ki mevcuttur.

3 ) Adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi halinde, kısırlık olması söz konusu olur mu?
Toplum arasında ifade edilen, “Adet (regl) dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girmek kısırlık yapar” gibi sözler tamamı ile yanlış bir düşüncedir. Bunun yanı sıra, aynı şekilde toplumda adet kanının pis kan olduğu söylenmektedir. Bu düşünce de yanlıştır. Adet kanı, pis değildir. Adet kanı, rahim içerisinde bulunan dokunun dökülmesi ile meydana gelir. Bu doku da pis değildir. Tamamı ile temiz ve normal bir dokudur. Bir tek hormonal etkilerin meydana gelmesi sebebi ile her ay rutin olarak dökülür ve kanama gerçekleşir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.