Yukarı

Acı Baklanın Faydaları

Acı baklanın faydaları saymakla bitmez. Baklagiller familyasından olan acı bakla, boyutu bir metreye kadar uzanan otsu bitkilerden olmakta ve sağlık için çeşitli faydalar sunmaktadır. Parçalı yaprakları bulunan, salkım şeklinde çiçekler açan, acı bit tadı bulunan acı baklanın faydaları şunlardır:

Acı Baklanın Faydaları

Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır.

Acı bakla Nasıl Kullanılır? Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Ayrıca, tohumları hayvan yemiş olarak da kullanılmaktadır.

Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort