to top

60 Yıldır Günlük Tutan Dede!

Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Tepealan Mahallesi’nde yaşayan 88 yaşındaki Mustafa Eteş, 60 yıldır günlük tutuyor. Eteş Dede, bugüne kadar 21 bin 900 sayfa günlük tuttu.

Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Tepealan Mahallesi’nde yaşayan 88 yaşındaki Mustafa Eteş, dönemin şartları içerisinde okula gidemeyen ancak okuma azmini kaybetmedi. 28 yaşında yazmayı öğrenen Eteş, o günden beri günlük tutuyor.

KENDİ ÇABALARIYLA OKUMA-YAZMAYI ÖĞRENDİ

Eteş, okuma-yazma öğretmeleri için komşularının ve akrabalarının yanında tarlalarda çalışmasına rağmen bu amacına ulaşamadı. Bunun üzerine kendi çabalarıyla okuma-yazma öğrenen ve yazmayı öğrendikten sonra her gün günlük tutmaya başlayan Mustafa Eteş’in bu azmi görenleri şaşırtıyor.

21 BİN 900 SAYFA DOLDURDU

60 yıldır her günü kaydeden ve bugüne kadar 21 bin 900 sayfa dolduran Eteş, “1927 doğumluyum. 1935’li yıllarda o dönemin şartlarında okula gidemedim. Öğretende olmadı. Bana okuma yazma öğretsinler diye komşularımın ve akrabalarımın tarlalarında çalıştım. Ancak kimse yardımcı olmayınca kendi çabalarımla öğrendim. Birazını askerde birazını kendi çabalarımla 28 yaşında iken okuma-yazmayı öğrendim. Yazmayı öğrendikten sonra günlük tutmaya başladım. O gündür bugündür 60 yıldır günlük tutuyorum” dedi.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.