Yukarı

40 Yaş Sonrası Hamilelik Şansı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar önce kariyerlerini düşündükleri için evlenmelerine rağmen çocuk yapma planını sürekli erteledikleri için ileri yaşlarda doğum yapmak zorunda kalıyorlar. Ancak yapılan araştırmalarda 35-40 üzerindeki hamilelerin çocuklarının çok daha zeki ve sağlıklı olmaları. Anne yaşının kromozomal bozukluklar hariç tutulduğunda bebekte doğumsal anormallik riskini arttırdığıda dair bir bulguya rastlanmadı. Diğer yandan 35-40 yaş arası ve üzeri kadınların hamileliklerinde anneye ait riskleri de arttırdığına dair çeşitli çalışmalar var. Peki ilerleyen yaş anne ve bebeğin sağlığını ne kadar etkiliyor?

İlerleyen yaşla birlikte anne adayında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına rastlanıyor. Hamilelikte tansiyon, şeker ve kromozomlarda bozukluk olabiliyor. Düşük, erken doğum, büyüme gerilişi, down sendromu gibi sorunlar çıkabiliyor. En sık rastlanan ise düşük sorunları oluyor.

20’li yaşlardaki kadınlarda düşük riski 10-15 iken bu risk 40-44 yaş arası kadınlarda %35’e kadar çıkıyor. Düşük olasılığı ise bozuk kromozomlardan kaynaklanıyor.

 

 

Testler yaptırılırsa Down Sendromu’ndan kaygılanmaya gerek yok!

Anne adayı 11.14. haftalarda koryon villüs örneklemesi yani fetusun eşinden örnek alınması sonucunda 15.20 hafta arası amniyosentez yapıldığında sonuç yüzde 90 ve üzeri olasılıkla normal çıkacaktır. Yani yapılan testle down sendromu önlenebiliyor. Bu testlerin çok iyi uzman bir doktor tarafından yapılması gerekiyor.

İleri yaş hamileliğinde önemli riskler var!

 

Hamilelik diyabeti 35 yaş ve üzeri kişilerde artış gösteriyor. Diyabet sorunu olan kişilerde iri bebek doğumu artıyor. Bu tip bebeklerde solunum sıkıntısı, kan şekeri düşmesi, bilirubin yükselmesi yani sarılık gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kan şekeri diyet, egzersiz, ilaç ve insülin tedavisiyle kontrol altına alınabiliyor.

Erken doğum, 40 yaş ve üzeri hamilelerin 20-30 yaştakilere göre daha sık ortaya çıkıyor. Erken doğum tespit edildiğinde gerekli önlemlerin alınması ve anneye bebek için akciğer geliştirici steroidlerin uygulanması yenidoğanların yaşam şansını artırıyor.

Düşük tehlikesi,  40 yaş üstü hamilelerde 2500 gram ve altı bebek doğurma risklerinin de daha fazla olduğunu bildiriyor.

Büyüme geriliği, 40 yaş üzerindeki hamilelerde anne karnında büyüme geriliğinin 3 kat daha fazla görülüyor. Bu durumda bebeklerin perinatolog olarak takip edilmesi gerekiyor.

Ölü doğum, 20’li yaştakilere göre ölü doğum yapma riski 2-3 kat daha fazla.

Plasenta sorunları, Plasentanın aşağıya rahim ağzı üzerine yerleştiği durum genç hamilelere göre 30’lu yaşların sonunda 2, 40’lı yaşlarda ise 3 kat daha fazla görülebiliyor. Bu durum bazen ciddi kanamalara yol açabiliyor, bu da anne ve bebek için risk oluşturabiliyor. Mümkün olursa, zamanı geldiğinde kan hazırlığı ve planlı sezaryen ile bu olgularda doğum gerçekleştiriliyor.

Yapılan araştırmalarda 20-30’lu yaşlardaki hamileliklerde ve bebeklerde sorunlar yaşandığını da göz önünde tutarsak bu durumun 40 yaş üzerinde yaşanmasının gayet normal olduğu da bir gerçek. Bu yüzden sağlıklı her kadının sağlıklı doğum yapma olasılığı vardır. Burada önemli olan anne adayının sağlıklı beslenmesi, sağlıklı ve düzenli yaşamasıdır.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort