Yukarı

Yoksa Ben Takıntılı Mıyım?

Takıntı hastalığı diğer adıyla obsesif kompülsif kişilik bozukluğu (OKB) günümüz dünyasının yaygın hastalıklarından biridir. Aşırı evhamlık, aşırı kaygı, aşırı merak, aşırı şüphe, aşırı kıskançlık gibi duyguların tetiklediği çeşitli takıntıları barından bir tür psikolojik rahatsızlıktır.

Obsesif kişilik bozukluğu daha çok sevgisiz, ilgisiz ve onay verilmemiş, sorumluluktan uzak, öz güven yoksunu, karamsar, bağımlılık hissi aşırı yüksek kişilerde bulunur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler sıklıkla alkol tüketen kişilerse ve tedavi edilmedikleri takdirde paranoid şizofren gibi insanın sosyal hayatını etkileyecek derecede ciddi rahatsızlıklara dönüşebilirler.

Bu tarz takıntılardan kurtulmamızın tek yolu kendinizi sevmek ve önemsemekten geçiyor. İş hayatınızı, sevgilinizi, ailenizi hayatınızın odak noktası haline getirip kendinizi unuttuğunuzda sadece başkalarını önemser sürekli onları düşünürseniz bir süre sonra bu durum takıntıya dönüşecektir.  Obsesif kompülsif kişilik mükemmeliyetçidir. Zihni ayrıntılar, kurallar, programlar ve bunun gibi şeylerle sürekli meşguldür.
Bu kişiler genellikle ayrıntılara çok fazla dikkat ayırırlar ve bu yüzden asla projelerini bitiremezler. Bunlar haz yönelimliden çok iş yönelimli kişilerdir ve karar vermede (hata yapmasınlar diye ) ve zaman yönetiminde (yanlış şeye zaman ayırmasınlar diye) aşırı güçlük çekerler. Kişiler arası ilişkileri sıklıkla faklıdır, çünkü bu kişiler inatçı, ısrarcıdırlar ve karşı taraftan her şeyin kendi istedikleri gibi yapılmasını talep ederler. Genellikle ciddi, katı, resmidirler ve esneklik göstermezler, özellikle de ahlaki konularda. Ömrünü doldurmuş ve işe yaramaz nesneleri atamazlar, hatta bunların hiçbirinin duygusal değeri olmasa bile. Bu kişiler cimri ve üç kuruşun hesabını yapan biri gibi davranırlar. Çalışmaya ve üretmeye yönelik bu işlevsel olmayan dikkat, erkekler arasında kadınlardan daha sık görülür. Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu, Obsesif Kompulsif bozukluktan çok farklıdır; OKB vakalarının sadece küçük bir bölümünde Obsesif Kompülsif kişilik bozukluğu bulunmuştur. Obsesif kişilik bozukluğu en çok çekingen kişilik bozukluğu ile beraber görülür ve yaygınlığı genellikle %1 civarındadır.

Kendinize mutlaka zaman ayırın.. Sizi mutlu eden hobileri yapın. Spor, fotoğraf çekmek, blog yazmak, kitap okumak, gardrobunuzu yenilemek, yeni insanlarla tanışmak bunlar size iyi gelecektir.

Obsesyon ve Kompulsiyon ülkeden ülkeye, toplumdan topluma değişiklik göstermesine rağmen ülkemizde ve tüm dünya da aynı ortak tepkiler görebiliyoruz. Genellikle kişide görülen belirtiler üzerinin kirlenmesi, mikrop kapma düşüncesi sık sık el yüz yıkama, banyo yapma veya evden çıkarken herhangi bir şey unuttum hissine kapılması tekrar kontrol etmesi yani yaptığı her şey den kuşku duyması ve tekrar tekrar kontrol etmesi gibi durumlardır.

Aslın da her takıntı hastalık değil tabii ki, örneğin kapıları pencereleri kontrol etmenin zararı olabilir mi hayır, her şeyi tertipli ve düzenli tutmak bazı şeylere özen göstermek vs bunlar hastalık değil hatta kişisel yaşamın da, iş yaşamın da başarılı olan çok insan var. Ne zaman hastalık halini alır. Kişinin zamanını almaya başlıyorsa, işini aksatmaya başlıyorsa, günlük işleri ve pragramlarını engelliyorsa tıbbi açıdan Obsesif Kompulsif hastalığı başlamış demektir.

OKB hastalığından kurtulamıyorsanız mutlaka uzman bir psikoloğa başvurup terapi görmeniz sizin için iyi olacaktır.

Unutmayın, hastalıkları yaratan beynimiz ve duygularımızdır onları yenecek olan yine sizsiniz…

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort