Yukarı

31 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

OTUZ BİR HAFTALIK HAMİLELİK – BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ

Bir insanın en fazla rüya gördüğü dönem gebeliğin 31. haftasıdır. Bu dönemde anne adayı gözlerini kapatır kapatmaz ona garip gelebilecek rüyalar görmeye başlayabilir. Bu durum, gebelik hormonları ve değişen özelliklerden dolayıdır. Ultrasonografiye girmek, anne adaylarına da bebeklerini de kesinlikle zarar vermez. Ultrason bebeğinizi görebilmeniz için sizin için güzel bir fırsattır. Ancak her anne adayı ultrasona girme fırsatı bulamayabilir. Dünya üzerinde ultrason oldukça nadir yapılan bir işlemdir. Misalen Amerika’da ultrason işlemleri 150 dolar ile 300 dolar arasında değişen maliyetlerdedir.

31. haftada bebekte görülen değişiklikler nelerdir?

Ultrason her muayenede gerekli değildir. Doktorunuz ellerini karnınıza koyarak bebeğin duruşunu ve fakrlı bilgileri temin edebilir. El ile yapılan incelemelerde bebeğe zarar verilmez. haftada bebeğiniz artık oldukça büyüdü. Doğuma da oldukça az kaldı. Bu haftadan itibaren büyüme hızı yavaşlayacak. Beyin dokusu 31. haftada da işlevsel gelişimini sürdürecektir. Akciğerde surfaktan oluşumu 31. haftadan sonra hız kazanacak.

Bebek, özellikle 30-32. haftalar arasında diğer gebelik haftalarına göre daha hareketli olabilir. Bu durumun en önemli sebebi amniyos sıvısının bu haftalarda biraz daha fazla olması ve bebeğin yerinin biraz daha fazla olmasından kaynaklanır. Gelecek gebelik haftasından itibaren bebeğin karın içinde alanı azalacak ve hareketleri de buna göre daha az olacaktır. Bebeğinizin hareket alışkanlıklarına kulak verin. Doktorunuz her muayenede bunu size soracaktır. 31. haftanın bitimine yakın bebeğinizin boyu 50 cm’e ulaştı. Kilosu da artık bir buçuk kiloyu neredeyse geçti.

31. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

31.hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir

 

31.-hafta-ultrason.

 

31. haftadaki anne adaylarına öneriler

Gebeliğin artık son dönemlerinde göğüslerde ön süt sızıntısı meydana gelebilir. Kıyafetlerin kirlenmemesi adına günlük pamuklu pedleri sütyeninize takabilirsiniz. Şayet artık sütyenleriniz size küçüldüyse mutlaka bir beden büyük sütyen alın. Göğüslerinizin sıkışmamasına özen ggösterin.

Bu haftalarda anne adayı daha sık duygu değişimleri yaşayabilir. Şayet gebelikte depresyon sorunu yaşıyorsanız mutlaka yardım almanız gerekebilir. Şayet belirtiler hafif ise, eşinizin ya da kendi telkileriniz ile sorunu çözmeyi sağlayabilirsiniz. Gebelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişikler, anne adayını her şeye karşı daha hassas yapar. Bu sebeple de zaten depresyona eğilimli olan kişiler, gebelik döneminde depresyona girebilir. Şayet depresyon probleminiz mevcutsa unutmamanız gereken erken dönemde depresyonun tedavi edilebildiğidir.

Depresyon Belirtileri:

Libidoda azalma
Daha önce zevk veren işlerden sıkılma
Tedavi ile düzelmeyen eklem, kas ağrıları
Sürekli yorgun hissetme (Gebelikte olabilecek bir durumdur, illa depreyson belirtisi değildir.)
Uyku bozuklukları (Gebelikte olabilecek bir durumdur, illa depreyson belirtisi değildir.)
İştahın azalması ya da çok artması
Odaklanmada zorluk
Suçluluk duyguları
Kolayca ağlama
İntihar düşüncüleri ya da intihar girişimi
Son dört belirti dışında diğer belirtiler her anne adayında görülebilen belirtilerdir. Her belirti illa ki depresyona işaret etmez. Ancak anne adayı kendini çok kötü hissediyorsa profesyonel bir yardım alması gebelik gerçekleşmeden önce onu eski enerjisine geri kavuşturacaktır.
10’a kadar sayarak hareketleri kontrol ediniz: Doktorların büyük bir kısmı artık son üç aylara girildiğinde hareketlerin izlenmesini önerir. Hareketler şöyle izlenebilir:

Her gün düzenli olarak aynı zaman uzanın ve 10 tekmeyi, yumruğu herhangi bir hareketi hissetmeye çalışın. Bu hareketler arasındaki zamanı ölçün ve kaydedin. Bu hareketlerin bir saat içerisinde olması beklenir. Şayet hiç hareket hissetmezseniz yemek yiyin ve uzanın. Şayet 40 dakika hareket etmezse korkmanıza gerek yok. Bebeğiniz içeride uyuyordur.

Bebeğin hareketlerinin azalması: Doğuma yaklaştıkça bebeğiniz daha az hareket edebilir. Korkmayın. Artık büyüdüğü için rahimdeki yeri daraldığından hareketleri eskisi gibi fazla olmayabilir.

Ellerini oynatıyor: Artık bebeğiniz elleri ve kolları ile yüzünü, göbek deliğini ve diğer kolunu keşfediyor.

Nefes kesilme sorunları: Anne adyaları bu aralar derin nefes almakta güçlük çekebilir. Yeterince nefes alamadığından şüpheleniyor olabilir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Bebeğinize yeterince oksijen gidiyor. Artık rahminiz iyice büyüdü. Bu sebeple de diyaframınız akciğerlerinize yaklaştı. Nefes darlığı probleminin kaynağı bu. Gebeliğin sonlarına yaklaştıkça bebek artık pelvise doğru inecektir. Ve bu notkadan sonra nefesleriniz düzene girecektir. Bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla orandadır. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi bu aralar neredeyse tamamen gelişecek. Bebeğinizin göz bebeği (iris) ışıkta genişleme ve daralmalar yapabilir. Bebeğin cilt altına beyaz yağ depolanması kaynaklı ciltteki kırmızı renk yerini yeni doğan bebeklerdeki gibi pembe renge bıracaktır.

31. hafta hamilelik döneminde anne adayında görülen değişikler nelerdir?

Doğuma git gide yaklaşıyorsunuz, rahmimdeki kaslar da bu sebeple git gide gergin bir hal alıyor. Gebeliğin ikinci yarısı itibari ile ortaya çıkan bu kasılmalar çoğunlukla 30 saniye sonra kesilir. Düzensiz kasılmalardır. Kişide ağrıya yol açmaz. Fakat düzenli araklıklarla ortaya çıkan kasılmalar erken doğum için belirti olabilir. Bu kasılmaları mutlaka izleyiniz. Aralıklarını kaydediniz. Şayet oldukça düzenli yaşanıyor ise mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Saatte 4 ve daha fazla kasılma doktorunuza gitmeniz gerektiğine işaret eder.Erken doğumun belirtilerine karşı duyarlı olun.

Diğer erken doğum belirtiler:

Artan vajinal akıntı
Karın ağrısı
Adet benzeri kramplar
Alt karın bölgesinde artan baskı
Bel ağrısı
Bu belirtiler, yalnızca erken doğumun habercisi olmayabilir. Farklı problemlere de belirti veriyor olabilir. Bu sebeple tedbiri elden bırakmayıp bu gibi şikayetleriniz var ise doktorunuza başvurunuz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort