Yukarı

27 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

Bu hafta itibari ile anne adayı artık son 3 aylarda! Yani, son trimestera girildi.

27. hafta hamilelikte anne adaylarında meydana gelen değişikler nelerdir?

Bu haftalarda anne adayı derin nefes almakta güçlük çekebilir. Rahim, artık git gide göğüs kafesine yaklaştı. Bu sebepele de diyafragma da yukarıya doğru çıkıyor. Bu sebeple de akciğerler şişiyor. Uyumakta zorluk çekmeler yaşanabilir. Bu sebeple anne adayı başının altına iki yastık koyarak uyursa daha rahat uykuya dalabilir. Ancak anne adaylarının endişelenmesine gerek yok. Gebelik hormonları sebebiyle nefes alma sayısı çoğalıyor. Bu sebeple bebeğiniz de siz de yeterince oksijen almaktasınız.

Anne adayının rahmi büyüdükçe göbek deliği dışarı doğru çıkmaya başlar. Gebelikten sonra normale dönecektir. Göbek deliğinin dışarı çıkması, bu bölge etrafında kasların biraz daha zayıf olmasından ötürü gerçekleşir. Göbek deliği ve göbek bağı arasında hiçbir ilişki yoktur. Bu sebeple de bebeğe herhangi bir zarar gelmez.

Gebe 27. haftalarda göbeğin ortasından itibaren bir çizgi görmeye başlayabilirsiniz. Bu çizgi aşağıya doğru kalınlaşır. Bu durum için alınabilecek bir önlem yoktur ancak doğumdan sonra düzelecektir.

Gebelik takibini farklı doktorların yapması hangi sorunları doğurur?

Genellikle anne adayları gebelik süresince farklı doktorlara da gözükür.Her doktor farklı bir şey önerebileceğinden anne adayının kafası karışabilir. İlaçların alınma saatlerinden alınan vitamin takviyelerine kadar farklı görüşlerle karşılaşılabilir. Kendi doktorunuz çok aldığınız kilolar için size kızabilirken, diğer doktor kilonuzu hiç sorun etmeyebilir. Bu noktada unutmamak gereken bir şey vardır, her doktorun yetiştiği ekol farklıdır ve bu bilgiler yanlış değildir.

Tıp alanında doğru oldukça fazladır. Hatta bu durum, kişiden kişiye de değişebilir. Bu sebeple gittiğiniz her doktor size farklı bir şey söyleyebilir. Bu küçük konularda söylenen farklılıklardan dolayı endişelenmeyin. Bakış açısı farklılığı ve yoruma açıklık elbette ki tıp biliminde de vardır. Doktorların önerdiği farklı küçük durumlar, örneğin vitamin artı demir takviyesi mi yoksa yalnızca demir takviyesi mi, sorunları size ya da bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

Daha ciddi durumlarda ise yoruma açıklık söz konusu değildir. Misalen, bebeğin karında yan durması ya da plasenta doğum kanalını tıkaması bebeğin kesinlikle sezaryen doğmasını gerektirir. Doktorlarınız bu konuda fikir ayrılığına düşmez. Bu noktada yapılacak şey, anne adayının doktoruna güvenmesi, kafasını karıştırmaması adına çok sayıda doktor gezmemesi ve tıp bilimi ile alakasız kişiler de dindiği bilgilere güvenmemesi gerekir. Kendi doktoruna bol bol soru sorması, anlamadığı ya da kafasını karıştıran yerin kalmaması gerekir. Kopuk bir doktor-hasta ilişkisi güvensiz ve endişeli bir gebelik dönemidir. Bu da istenmeyen bir durumdur çünkü gebeliğin annenin en mutlu geçirdiği dönemlerden biri olması gerekir.

27. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

27. haftada bebeğinizin beyin dokusu hızlı gelişmeye devam ediyor. Aynı şekilde akciğerler de gelişimini hızlandırıyor.Bebek artık 27. haftanın bitimin 940 gramı bulacak. Fakat bahsettiğimiz bu ağırlık, anne adayının ve baba adayının özelliklerine de bağlı olarak daha az olabilir ya da daha yüksek olabilir. Bu bağlamda doktorunuz kiloyla ilgili bir sorun fark ederse zaten sizi bilgilendirecek ve öneriler sunacaktır. Bebeklerin aynı kiloda doğmadığını da unutmamak gerekir. Bu sebeple de endişelenmeye gerek yoktur.

27. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

 

27.-hafta-gebelik.

 

Henüz anne karnındaki bebek, güler mi?

Dört boyutlu ultrasonografi teknolojisi oldukça kıymetli bir velinimettir. Dört boyutlu ultrasonografi ile gülen, ağlama mimiği yapan bebekler görülebilmektedir. Bu noktada bu görüntüler tesadüfi görüntüler olabileceği gibi, gerçekten de gülüp ağlama mimiği de yapabilir olabilirler. 27. haftanın sona yaklaşıldığında bebeğinizin boyu 30 cm ve 940 gram da ağırlıkta.

27. hafta hamilelikte anne adayına öneriler

Artık üçüncü trimestera girildi. Bu dönem de en en az diğerleri kadar önemli. Artk vücudunuz doğuma ve bebeği emzirmeye yönelik değişimlerine başlayacaktır. Anne adayının rahiminin büyümesi ve çatı kemiklerinde doğum kanalını oluşturmaya yönelik olarak birbirinden ayrılmaya başlaması anne adayının yürüme tarzının değişmesine yol açabilir. Belinizi korumanız diğer haftalardan daha da önemli. Bu sebeple mutlaka doktorunuzun önerilerine uyunuz.

27. haftada bebeğin kalsiyum ihtiyacı

Bebeğiniz 27. haftada en fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Şayet yeteri kadar kalsiyum temin etmiyorsanız bebeğiniz bu ihtiyacını kemiklerinizden karşılayacaktır. Dolayısıyla anne adayı kalsiyumdan zengin besinler tüketmeye daha da önem göstermelidir. Bunun dışında, gene demire olan ihtiyacı da eksik kalır ise, sizin vücudunuzdan karşılayacaktır. Bu sebeple takviye ilaçlarınızı almaya özen gösterin.

27. haftada omega-3 yağ asiti ihtiyacı

Bunların dışında bebeğin 27. haftada ihtiyaç duyduğu diğer önemli gereksinim, Omega-3 yağ asitidir. Bebeğinizin beyin gelişimi hızla sürdüğü için bu maddeye oldukça ihtiyaç duyulur. Omega-3 yağ asitinin çeşitli araştırmalarda erken doğum riskini azalttığı da ortaya koyulmuştur. Omega 3, soya fasülyesi ve ceviz gibi bitkisel kaynakların yanında balıkta oldukça fazladır. Balık yemeği ihmal etmemeniz gerektiği gibi arttırmanızda fayda var.

Balıklar, fosfor, çinko, demir, selenyum ve bakır açısından oldukça zengindir. Bu saydığımız maddeler de bebeğin sağlıklı gelişimini sürdürmesi için oldukça gereklidir. Ancak aileler balık deyince civa dedikleri için balık tüketmeye pek yanaşmayabilir. Anne adayları her balığı yememelidir. Bu balıklar: kılıç balığı, köpek balığı, ton balığı gibi büyük balıklardır. Bu balıklar civadan zengindir ve anne adaylarının tüketmemesi gerekir. Ülkemizdeki küçük balıklar ise civa zehirlenmesi yaratmaz. Bunun dışında midye, karides gibi diğer deniz ürünler, hepatit A ve kolera gibi hastalık riskleri taşıyabilir. Bu sebeple de tavsiye edilmez.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort