Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
2016'da Gidilecek Gözde Tatil Yerleri

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

2016’da Gidilecek Gözde Tatil Yerleri

Cool Kadın Dergisi olarak 2016 yılının yaz tatilinde gidilebilecek yerli ve yabancı yerleri sizler için araştırdık. Türkiye’nin hiç kuşkusuz vazgeçilmez tatil yerleri Akdeniz’dir ancak sizlere önerebileceğimiz bir kaç yer var.

Yurtiçinde gidebileceğiniz tatil yerleri:

KAŞ

Dalış yapabileceğiniz, yüzebileceğiniz, dağ sporu yapabileceğiniz, yeşili ve mavisiyle, Torosların enfes kekik kokusunu içinize çekeceğiniz, mükemmel koylarıyla ve plajlarıyla, antik kentleriyle muhteşem bir yer Kaş.

 

 Antiphellos Antik Kenti

antik

Antiphellos Antik Kenti Kaş merkeze oldukça yakın üstelik yürüme mesafesinde.

 

Kaputaş Plajı

Dünyanın en iyi plajları arasında yer alan Kaputaş’da yüzmenin keyfini yaşarken, dağlardan gelen rüzgarın esintisiyle serinleyeceksiniz.

kaputaş

 

 

Kekova 

Koruma altına alınmış sit alanı olan Kekova’nın güzelliğine hayran kalacaksınız. Eski medeniyetleri bağrında taşımış, yaşatmış gizemli, ilginç bir bölge. Kaş merkezden teknelerler ve minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kekova’ya uğradığınızda Simena Antik Kenti’ni mutlaka gezin.

kekova

 

 

Kalkan

Kaş’a 20km uzaklıkta mavinin her tonunu bulabileceğiniz muhteşem bir bölge. Kalkan’ın gizemli koylarını ve antik çarşısını mutlaka gezin.

kalkan

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Xanthos Antik Kenti. Fethiye-Kaş karayolunun 70 km.sinde bulun ve Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kentin geçmişi, M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows’un ortaya çıkardığı birçok eser bugün Britsih Museum’da sergileniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Ksantos’ta kaya mezarları, lahit mezarlar ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları görmeye değer.

xsantos

 

Demre

Kaş’a giderken uğramanız gereken yerlerden biri de Demre. Özellikle Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu Myra Antik Kenti, Demre’nin en can alıcı noktalarından. Antik kent gezinizin ardından, Demre’nin merkezini de gezmenizi tavsiye ediyorum.

Kent merkezinde yer alan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan Noel Baba Kilisesi Hristiyan dünyasının yakın takibinde. Noel Baba’nın ölümünden sonra bu kilisede yattığı ve daha sonra kemiklerinin İtalyan denizciler tarafından Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor. Demre Kaş’a yaklaşık 40 km uzaklıkta.

demre

 

Patara

Dünyanın en güzel diğer plajlarından biri de Patara plajı.

Kaş ve Kalkan’ın ortasında yer alan Patara Plajı, maalesef değeri yeterince bilinmeyen plajlarımızdan biri. Bu durum bizler için gerçekten de üzücü. Peki, eski Yeşilçam filmlerinde, çöl sahnelerinin bu plajda çekildiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise Patara’nın oldukça geniş ve uzun bir kumsaldan meydana geliyor oluşu.

Deniz kaplumbağalarının (caretta carettalar) yumurtalarını bıraktığı plaj koruma altında. Sahil boyunca yavru caretta carettaların ayak izleriyle karşılaşmak çok güzel bir duygu. Plajın bir bölümünde atla gezi de yapabilirsiniz. Kaş’tan Patara Plajı’na 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

patara

 

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgisini çektiği gizemli yerlerden birisi.

Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu bölgede en çok tanınan noktalardan biri. Rafting, trekking gibi doğa sporlarının yapıldığı Saklıkent, Milli Park ilan edildiği 1996 yılından beri koruma altında.

Yılda 300 bine yakın turisti ağırlayan Kanyon’un keşif hikayesi ise çok ilginç. Rivayete göre bir çobanın kaçırdığı keçinin Kanyon bölgesine kaçmasının ardından tanınan Saklıkent, ilgili kurumların harekete geçmesiyle bir doğa harikası olarak kayıtlara geçirilir. Kaş’a 63 km mesafedeki kanyona 1 saatlik yolculuk ile ulaşılabiliyor.saklıkent

 

Kaleköy (Simena)

Likya medeniyetinin yaşadığı ve kentin sular altında kaldığı ve hala izlerini koruduğu kültürel ve turistik yerlerden biri Kaleköy Simena. Doğa güzelliğiyle de dikkat çeken Simena’ya gittiğinizde Kaleköy’lülerin el emeğiyle yaptıkları turistik el işlerine hayran kalacaksınız ayrıca kalesini de mutlaka görmelisiniz.

Kaş ile Finike arasında bulunan Antik Likya Kentlerinden Simena, günümüzde Kaleköy olarak anılıyor. Karayolu bağlantısı olmayan Kaleköy’e sadece denizden ulaşılıyor. Denizin içindeki Likya Lahdi’nin karşıladığı ziyaretçilerin bu antik kente hayran olmamaları mümkün değil.

Mavi yolculuk yapan Akdeniz tutkunlarının rotasında mutlaka yer alan Kaleköy, binlerce yıllık tarihi zenginliği ve doğal güzellikleri ile görenlerin unutamayacağı bir yer. Sadece dört pansiyon ve 100’e yakın yatağın bulunduğu Simena’da kalmak isteyenlerin aylar önceden yer ayırtması gerekiyor. Kaleköy, Kaş Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta.

simena

 

Yurtdışında gidebileceğiniz tatil yerleri:

Prag

Rönesans ve Ortaçağ dönemini hissedebileceğiniz bir yer Prag.  Prag alışveriş konusunda çok zengin bir kent. Son moda ürünlerin yanı sıra eski ve yöresel ürünlerin yan yana satılıyor olması şehre ayrı bir hava katıyor. Özellikle Eski Şehir Meydanı çevresinde yer alan dükkanları gezerken keyifli vakit geçirebilirsiniz.  En keyifli bölümlerinden olan Prag

 

prag

pragg pragggg

 

Edinburg

İskoçya’nın yeşiliyle ve şatolarıyla ünlü güzel bir şehri Edinburg. İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh’ta Gezilecek Yerler, Edinburgh Gezilecek Yerler Eski Şehir, Edinburgh Gezilecek Yerler Yeni Şehir ve Edinburgh Kalesi olarak ayrılıyor.

Dünya Mirası Listesinde yer alan Edinburgh’un Eski Şehir bölümünde gezerken, kendinizi Ortaçağ havasında hissediyorsunuz. Yüzyıllardır bozulmadan gelen ve orijinalliğini kaybetmeyen Edinburgh’u rahatça gezebilmek için 2 veya 3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Daha fazla vaktiniz olursa Kuzey İskoçya’nın göllerini ve yemyeşil doğasını görebileceğiniz Highland turlarına da katılabilirsiniz.

Edinburgh eski çağlarda cadı yakmaları ile çok ünlüymüş. 14 yy’dan itibaren başlayan cadı avlarında yaklaşık 4000 kişi cadı olduğu gerekçesiyle öldürülmüş. Cadı olduğundan şüphelenilen kişi suya atılıyormuş. Eğer boğulup ölürse cadı olmadığı anlaşılıyormuş. Eğer ölmezse de yakılıyormuş.

Edinburgh’da 17. yy’da başlayan veba salgınında ise binlerce kişi ölmüş.

Edinburgh Eski Şehir Bölümünün en önemli yerlerinden olan Royal Mile yolu, Edinburgh Kalesi’nden başlayıp, Palace of Hollyroodhouse’a kadar devam ediyor (İngiliz Kraliyet Ailesi buraya geldiğinde ikamet ettiği saray).

saray

saray

Yaklaşık 2 km boyunca devam eden caddede, İskoç (Scoth) Viski müzesi, şehrin en önemli ve en eski kiliselerinden St Giles Cathedral’i bulunuyor.

sarayaya

kale

Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın en ünlü turist destinasyonu olarak kabul ediliyor. Dünya Mirası listesinde olan Kale, Edinburgh Eski Şehir merkezinde bulunuyor.

Edinburgh Kalesi’nin bulunduğu konumdan bütün şehir manzarasını seyretmek mümkün.

 

Edinburgh Kalesi Girişi

girix

 

 

Güney Afrika

Değişik ve farklı bir tatil yapmak istiyorsanız Güney Afrika tam size göre. İşte Güney Afrika’da gezip görebileceğiniz yerlerin fotoğrafları…

afrika afrikaka afrika3 afrikakak capetown

Bora Bora 

Pasifik’in derin ve sonsuz maviliğinde kaybolmak istemez misiniz? Bu eşsiz ada da kendinizi adeta cennetin dibinde hissedeceksiniz.

kapakaka bora2 bora45 bora6 bora33borabarabora44w

 

 

Nice

Fransa’nın güneyinde Akdeniz’in kıyı şehri Nice’e hayran kalacaksınız. Temmuz ve Ağustos aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

nice nice33 nice55w nice555 inceememe nice66

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved