Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
2 Aylık Bebekler

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

2 Aylık Bebekler

2 aylık olan bebeğiniz nasıl bir süreçten geçer. Fizyolojik olarak nasıl bir değişik gösterir.

2 aylık bebek pratik özet:

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim
Bir buçuk ayda bilinçli sosyal gülme başlar, kendisiyle konuşulduğunda güler, kırmızı ponponu izler, eline bir şey verildiğinde tutar, konuşulduğunda ses çıkarır.

Tıbbi takip/Öneriler
Muayene: Genel fizik muayene, gelişim, kalça çıkığı muayenesi Yenidoğan refleksleri devam eder. Göz bebeklerinde kırmızı yansıma testi.
Öneriler: Sadece anne sütü+ D vit

Aşıları
DTacB-IPV-Hib(Difteri boğmaca karması), BCG,KPA 13(Konjüge pnömokok-Zatürre aşısı), Rotavirüs(ishal)aşısı 1. dozları
Not: Rotavirüs 2 ay arayla 2 doz veya 3 doz yapılan 2 farklı aşı markası mevcuttur. Bazı hekimler bunu 3-5-7. aylarda da yapmayı tercih edebilir

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” , “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” , “Antibiyotik Kullanımı” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.
Gülen Melek
İkinci ayın sonuna doğru, bebeğiniz sizin gülümsemenize karşılık olarak harika bir gülücükle yanıt verecektir. Eğer henüz bunu yapmadıysa bile çok yakında buna hazırlıklı olun. Siz ona güldüğünüzde bebeğin tüm yüzünün nasıl aydınlandığını seyredin. Aynı zamanda, kollarını hareket ettirebilir, kaşlarını kaldırabilir veya neşeli sesler çıkarabilir. Sonuç olarak bu şirin gülücük 4 haftadır sevgili bebeğinize gösterdiğiniz ilgi ve sevginin bir mükafatıdır. Gülmeye ve bebeğinizle konuşmaya devam edin, çünkü o sizin yüzünüzü seyretmek ve yüz ifadelenizle konuşmaktan çok hoşlanmaktadır.
Davranışları Seyretme

İkinci ayın sonuna kadar bebek yüz yüze dik tutulmaktan hoşlanır. Bebeği eğik bir sallanan oturağa yatırmak onun eğlenceli manzaraları seyretmesi için emniyetli bir pozisyondur. Öte yandan bazı bebekler içe dönük olup aile bireyinin kucağında göğse karşı durmaktan hoşlanırlar. Zamanla, hazır olduğunu düşündüğünüzde onu çevirip yüzünü dışarı doğru tutun. Çünkü artık onun dış dünyayı görmeye de ihtiyacı var.
Bebek Dili

Her ne kadar erken de olsa, siz fark etmeseniz de daha buerken aylarda bile bebekler konuşmayı çözmek için de çaba göstermektedirler. Sizin ne dediğinizi aktif olarak dinlemekte, ağzınızı seyretmekte ve dilinizin nasıl hareket ettiğini incelemektedir. Bebekler ilk önce genellikle sesli harflerle başlayan farklı sesler çıkaracaktır. Kendi kendini duyacak ve sesleri tekrar etmek için dilini hareket ettirip duracaktır. Söylediklerini tekrar ederek sıra ile onunla konuşmaya devam edin ve bebeğin sizi cevaplamasına müsaade edin. Gözleri bir şeyi takip ediyor mu diye dikkat edin. O, bir eşya veya insan hakkında konuşuyor olabilir. Her ne ise, o size konuşmaktadır ve karşılığında sevecen ilginiz çok hoşuna gidecektir.
Emme

Bebekler her ne olursa olsun emmekten çok hoşlanırlar. Bu onların doyurulması gereken en doğal ihtiyaçlarıdır. Çünkü bebekler dış dünyayı ilk önce dudaklarıyla tanımaya başlarlar. Bu bazen anne memesi, bazen bir emzik bazen de babanın veya kendi baş parmağı olabilir. Emmenin bebeği rahatlatmak için önemli bir görevi, olduğunu, bebeğiniz huysuzlandığı zamanlarda onun parmaklarını ağzına götürerek veya bir emzik vererek ona yardımcı olabileceğinizi asla unutmayın.
Bebeğin Size Vereceği İpuçları

Şimdiye kadar bebeğinizin ne zaman size “evet, bunu seviyorum” veya zıttı “hayır, bunu sevmiyorum” diye alarm verdiğini öğrenmiş olabilirsiniz. Yine de biz de size bu konuda bazı ipuçları verebiliriz.

Aşağıdaki ipuçları anne ve babaya “ben ilgiliyim” demektir:

• Sizin yüzünüze bakmak

• Kolların ve ayakların düzgün hareketi

• Size uzanması

• Gözlerini veya başını size doğru çevirmesi

• Gülme, sesler çıkarma ve yüzün genelde parlak, mutlu bir ifadesi

Anne ve babaya “Ara vermek gerektiğini” veya “sevmediğini”bildiren ipuçları:

• Başı ve gözleri başka tarafa çevirme

• Ağlama, sızlama,

• Öksürme

• Kaykılmak, kıpır kıpır kıpırdanmak ve çekiştirmek

• Derinin kızarması

• Daha hızlı nefes alma, hıçkırma

• Esneme

• Kaşlarını çatma
Karın Üstü Durma Zamanı

Bebek uyanıkken helke de oynamayı seven bir bebekse, karın üstünde durmanın gelişmesi için oldukça önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Karnı üzerinde durmak bebeğin yakında ortaya çıkacak baş kontrolü için gerekli olan, boyun kaslarını geliştirecektir. 3. ayın sonuna doğru, bazen daha da erken etrafını izlemek için başını dik tutabilecektir. Onun yanına uzanarak bebeğiniz karnı üstünde iken onunla vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda onu ilginç desenli, parlak renkli ve ses çıkaran oyuncaklı örtülerin üstüne yatırmak karın üstü yatmayı daha çekici kılabilir.

Ancak bazı bebekler karın üstü durmayı pek sevmezler ve huysuzlanmaya başlayabilirler. Bazı bebekler ise anne veya babanın sıcak kucağına temas etmekten daha çok hoşlanırlar. Sonuç olarak bebeğinize uygun olduğunu düşündüğünüz şekilde davranın. Çünkü çocuğunuzun uzmanı sizsiniz. Bazen sadece sesiniz bile onun için çok rahatlatıcı olabilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved