to top

Hamilelikte Saç Boyamak Tehlikeli mi?

Kadınların hamilelikte en çok düşündüren sorulardan biri de saç boyamanın riskli olup olmadığı… Ancak kozmetik sektöründe organik boyaların üretilmesiyle birlikte dikkatli bir şekilde yapıldığında bebeğe zararının olmadığını uzmanlar dile getiriyor.

Ünlü oyuncu Megan Fox hamilelik dönemindeyken ombreli saçlarıyla boy gösterdi. Hiç kuşkusuz Fox’un doğal maddelerden yapılmış olan boyayı tercih etmiş. Kimileri kimyasal boyaların ve kınanın zararsız olduğunu söylese de uzmanlar bu konuda oldukça hassas davranıyorlar.
Doutzen Kroes hamilelik döneminde bal rengine boyamaktan vazgeçmedi aynı şekilde Kate Winslet ve Gwen Stefani platin sarıya saçlarını boyamışlardı. Muhtemelen organik boyaları kullanmışlardı.
Uzmanlar bazı boyaların kanserojen olduklarını söylüyorlar ancak zararsız kimyasal olmayan tamamen doğal olan boyalarda piyasada bulunmaktadır. Kadınların içeriğinde, amonyak, rezorsinol, nonoksinol gibi zararlı kimyasalların bulunduğu boyaları almamaları konusunda uzmanlar uyarıda bulundular.

imagesimages
Rezorsinol, gözlerin ve derinin mukozasına zararlı olup yanıklara neden olabiliyor ve ayrıca kafa derisinde de iz bırakabiliyor. Son derece kanserojen ve alerjik bir etkiye sahip. Bu maddeler hormonları dengesiz hale getirerek hipotiroidi, obezice ve doğurganlığı etkileyen zarar kimyasallar…

images
Amonyak yani kostik alkaliler nefes borusunu etkileyerek kişiyi astım yapabilir ve cildin gözeneklerine kadar inerek alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Rezorsinol gözlerin ve derinin mukoza zarlarında yanıklara neden olabilir. Bu boyamadan sonra kafa derisi üzerinde iz bırakır. Güçlü kanserojen ve alerjen. Böyle bir hormonal dengesizlik hipotiroidi, obezite, Doğurganlığı olarak sonuçlara yol açabilir hormonların üretimini etkileyen zararlı kimyasal. Avrupa Birliği nedenleri ciddi alerjik reaksiyonlar olarak bu maddeyi tarif etmiştir.
Amonyak, daha doğrusu, buharlar, kostik alkaliler. Onların nefes belirli bir tehlikedir. Bu astımdan muzdarip olanlara özellikle zararlıdır. Boyama işleminde, sadece amonyak kütikül açar ve cilt gözenekleri olan vücuda zararlı ve zehirli maddelerin nüfuz. Şiddetli alerjiye neden ve hatta yanabilir.
Uzmanlar kadınların hamilelik dönemlerinde saçlarını boyatmamaları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini aqua organik bazlı boyaları tercih etmeleri gerektiğini ve mutlaka boyamadan önce doktora danışmaları gerektiğini vurguluyorlar.
Piyasada %98-100 doğal maddelerin bulunduğu, papatya, aloe vera, badem yağı, jojoba yağı, buğday proteini, ayçiçek özü, tirosin, Evitamin, B5 vitamini içeren boyaları kullanırsanız size ve bebeğinize zararlı olmayacaktır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.