Yukarı

11-19 Yaş Aşıları

Bu güne kadar aşıların bebeklik dönemlerinde yapıldığını benimsedik. Fakat gözden kaçan bir şey var ki 11-19 yaş arasındaki gençler için de yapılması gereken aşılar var. Aşılar bağışıklı sistemimizi güçlendirir, bu nedenle de büyük önem taşır. Eğer aşılarda eksikleriniz var ise sizin için hazırladığımız şemayı inceleyebilirsiniz. Fakat ne olursa olsun bir uzmandan yardım almayı unutmayın.

11-19 yaş grubu arasındaki milyonlarca gencin boğmaca, tetanoz, difteri, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, polio, grip, zatürre, HPV enfeksiyonuna karşı aşıya gereksinimi olduğunu tahmin edebilir miydiniz?

AŞI ŞEMASI

Hepatit B:

Şimdiye kadar olmadıysanız aşılama şemasını tamamlamalısınız.

Kızamık, Kızamıkçık,Kabakulak :

Doktorunuzun size 2 doz MMR aşısını yaptığını kontrol edin.

Tetanoz, Difteri, Boğmaca:

11-12 yaş arasında Tdap hatırlama dozuna ihtiyacınız var. Ayrıca her 10 yılda bir tetanoz aşınızı tekrar   yaptırmalısınız.

Polio (Çocuk Felci) :

Çocuk felci aşılama şemasını tamamlamadıysanız ve yaşınız 18’den küçük ise şimdi tamamlamalısınız

Suçiçeği:

Daha önce aşılanmadıysanız ve hala suçiçeği olmadıysanız hemen bu hastalığa karşı aşılanmalısınız. Bu aşı artık 2 doz olarak yapılmaktadır. Çocukken tek doz olarak yaptırdıysanız 1 doz daha yaptırmalısınız

Hepatit A:

Birçok gencin Hepatit A’ya karşı aşılanma ihtiyacı vardır. Özellikle Hepatit A hastalık riski yüksek bir  toplumda yaşıyorsanız veya bu bölgelerden birine      seyahat edecekseniz, kronik karaciğer hastalığına karşı   risk faktörünüz varsa ya da sadece korunmak istiyorsanız 2 doz Hepatit A aşısı yaptırmalısınız

HPV:

Bütün ergenlik dönemindeki genç kızların rahim ağzı  kanserini ve genital siğilleri önlemek amacıyla tercihen  11-12 yaş arasında 3 doz olarak aşılanmalıdır. Bu aşıyı   yaptırmadıysanız ve 26 yaşından daha gençseniz aşılanmalısınız.

Grip: 

Astım, diabet, kalp hastalığı gibi kronik bir   rahatsızlığınız var mı? Kronik rahatsızlığı olan herkesin  her yıl gribe karşı aşılanması öneriliyor. Ayrıca gribe karşı korunmak isteyen herkes her yıl aşılanabilir.

Pnömokok:

Kronik bir rahatsızlığınız var mı? Doktorunuzla Pnömokok aşısı gerekli olup olmadığını görüşün.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort