Yukarı

1 Aylık Bebekler

1 aylık bebekler nasıl bir süreçten geçerler, neler yaparlar, nasıl rahatsızlıkları olabilir? Bebeklerin 1 aylık periyodik takvimdeki fizyolojik değişimine özgü bilgilerimizi sizler için sunuyoruz.

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim
Yenidoğan bebek günde 17 – 20 saat uyur, 1 – 4 saat ağlar, 2-3 saat uyanık ve sakindir. İnsan yüzüne bakar, kişilerle kısa süreli ilgilenir, kucağa alındığında susar, hareket eden kişiyi gözleriyle izler, annesini tanır. Başını sağa, sola çevirebilir.

Tıbbi takip/Öneriler
Muayene: Genel fizik muayene, gelişim, simetrik sıçrama refleksi, el ayası ve ayak tabanında yakalama refleksi. Göz bebeklerinde kırmızı yansıma testi.
Öneriler: Sadece anne sütü+ D vit
Testler: Doğumda rutin topuk tarama testi(Doktor önerisiyle genişletilmiş metabolik tarama da olabilir). 1. ayda Kalça USG

Aşıları
Hepatit B(Sarılık aşısı): 0 ve 1. ayda 2 doz

Güzel bebeğinizin 1. ayını tebrik ederiz! Bebek gelişiminde hem sizler hem bebek için en zor dönem olarak adlandırdığımız yendioğan dönemini başarıyla atlattınız. Birinci ay bebeğinize yüz yüze kavuşmanın kutlama ayıdır. Tabi ki siz de yorgunsunuz, ağrılarınız hala devam ediyor, vücudunuz toparlanma sürecinde ve doğal olarak çok hassas bir dönemdesiniz. Fakat onun her bezini değiştirmenizde, onu beslerken ve kucaklarken ilk günden itibaren bebeğinizin muhteşem yeteneklerini keşfedceksiniz.
Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, “Yenidoğan Bebek Bakımı” hakkında bilgiler veriyor.

Yenidoğanlar Neye Benzer

Ailenin, özellikle dfe annenin yenidoğan bebeği ilk gördüğü andan itibaren doğan güçlü sevgi ve bağlılık duygularını tarif etmek neredeyse imkansızdır. Uzun süren dokuz aylık gebelik yolculuğunuzun sonunda, bebeğin ufak el ve ayak parmaklarını heyecanla seyreder ve anne veya babanın benzer taraflarını bulmaya çalışırsınız. Anne karnının kısıtlı sınırları içindeki hayat ve dış dünyaya gelebilmek için yapılan zorlu yolculuk yeni doğan bebekte izler bırakabilir. Merak etmeyin, bu “izler” yol boyunca bebeği koruyan ve destekleyen şeylerdir. Dolayısı ile bebeğinizi yamuk bir kafa, şişkin gözler, basık burun, şiş cinsel organlar, deride peynir-krem gibi bir madde ve alnında ve kaşlarında kırmızı beneklerle görebilirsiniz. Fakat merak etmeyin, tüm bunlar kısa zamanda geçecek ve sonunda bebeğiniz kusursuz yumuşak bir deriye ve sevmeye doyamayacağınız tombul etli kol ve bacaklara sahip olacaktır.

Görme, Duyma ve Hissetme

Çalışmalar aylar boyu anne karnında, annelerinin sesini dinleyen yenidoğan bebeklerin anne konuştuğunda ona doğru döndüklerini göstermiştir. Onunla konuşmaya ve şarkı söylemeye devam edin, sizin çıkardığınız her sesi içine emmektedir. Arada kısa süre açabilse bile, ilk birkaç gün bebeklerin gözleri kapalı olabilir. Fakat kısa süre sonra gözlerini daha uzun sürelerle açık tutacaktır. Onun etraftaki yüksek kontrastlı düzen ve şekillerle görsel olarak giderek daha fazla ilgilendiğini fark edeceksiniz.

Yenidoğan bebeğin kol-bacakları kıvrık olarak durmaktadır. Gövdesinden tutularak yüzüstü kaldırılınca baş öne düşer. Yüzüstü yatınca başını bir taraftan bir tarafa doğru çevirebilir, ancak eşyayı göremez. İşitmesi iyidir.

Bebekler yaşamasına yardımcı bazı koruyucu reflekslerle doğarlar. Bebeğin belki de şimdiden kafasını çevirip meme aradığını gözlemlemişsinizdir. Veya bebeğinizin irkilerek sizi kavramak için kollarını açtığını. Diğer bir refleks bebeğin kuvvetli kavramasıdır. Elinizi onun avucuna koyduğunuzda bu güçlü kavramayı fark edebilirsiniz. Gitmenize izin vermeyecektir. Bu refleksler sizi bulup sıkıca tutması için bebeğin içgüdüsel mekanizmalarıdır. Havada ayak üstü tutulunca yürüme hareketleri yapabilir ama bu da içgüdüsel bir harekettir, sakn yürüdüğünü sanmayın, biz buna adımlama refleksi diyoruz. .

Ağlama

Ne kadar hazırlıklı olursanız olun, hiçbir anne yeni bebeğin ağladığında duyduğu keskin duygulara hazır değildir, ağlamak, ağlamak… bir çocuktan diğerine farklar olsa da bebeklerin çoğu vakitlerinin yüzde yedisini ağlayarak geçirir. Bu, bebeği rahatsız eden durumlara karşılık elde olmayan bir tepkidir. Korkmayın yakında çocuğunuzun her ağlamasının ne anlama geldiğini çözecek kadar tecrübe kazanacaksınız.

• Bebek en son ne zaman beslendi?
• Altını değiştirme zamanı mı?
• Bebeğin gazı mı var?
• Bebeğin uykusu mu geldi?
Zamanla bu sorulara hızla cevap verebileceksiniz. Bebeğinizi rahat ettirmeyi öğreneceksiniz. Nasıl tutulmayı ister, sakinleştirici bir eşya gerekli mi, hafif hafif sallanmayı ve şarkı söylenmesini ister mi? v.s. Bebeğin ağlamasına hemen ilgi göstermek ona destek ve sevginizi iletmenin bir yoludur. Ancak bu ilgide çok aşırıya. kaçmak da doğru olmaz. Çünkü bu zamanla bebeğinizin sizin zaaflarınızı öğrenmesine ve istekleri doğrultusunda bunu kullanmasına neden olabilir.

Nasıl da Geçti 1 Ay

Bu ayın sonunda bebeğiniz hakkında uzman olacaksınız. Bebeğinizi destekleyen ve ihtiyaçlarını karşılayan stratejiler geliştireceksiniz. Tüm aileler zaman zaman sıkılır, yenidoğan bir bebek ile hayat, duygusal olarak sürüklenen bir gemiye benzer. Birçok işinizin aksaması ve uykusuz geçirdiğiniz gecelere rağmen, bebekle yüz yüze gelmekten çok zevk alırsınız. Fakat sıkı durun, paylaşacak daha çok güzel zamanlar olacak.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort