to top

Yeni doğan sünneti nasıl yapılır?

Doğum sonrasında doktorunuzun size sorduğu ilk sorulardan biri de oğlunuzu sünnet yaptırmak isteyip istemediğinizdir. Aileler bu soruyla karşılaştıklarında akıllarındaki ilk soru bebeğin şimdi mi yoksa ileri ki yaşlarında sünnet yaptırmanın doğru olup olmadığıdır.

sünnet nedir?

Penisin dış derisinin ameliyatla keserek penis ucunu ortaya çıkarmaktır. Sünnet geleneği Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Erkeklerin özel bölgeyi temiz tutulduğuna inanılmaktadır . Bu doğru olsa da, bugün sünnetler çoğunlukla dini veya kültürel nedenlerle yapılır. ABD’de, yeni doğanların yaklaşık% 55’i doğumdan kısa bir süre sonra sünnet edilmektedir.

Sünnet ettirmeyi düşünüyorsanız bunu bir cerrahi doktor ile görüşmeniz gerekir. Çünkü erken doğum sonucu dünyaya gelen erkek bebekler de sünnet esnasında olağan dışı kanam meydana geleceği için bu konuda hassas olmak oldukça önemlidir.

 

Yeni doğan sünneti sırasında neler olur?

Yeni doğan bebekler sünnet olurken uyanık olurlar. Sırtına, Velcro bantları veya kollarını ve bacaklarını hala tutmak için kullanılan diğer kısıtlamalarla yerleştirilecek.Doktor, penis bölgesini antiseptik ile temizler, daha sonra ağrıyı hafifletmek için penisin tabanına bir anestezi  enjekte ederler. Bazen doktorlar ağrı kesiciyi krem şeklinde de kullanabilir. Bebeğinizin başka yere odaklanmasını sağlamak içinde şekerli suya batırılmış emzik verirler. Bu onun odak noktasını başka yöne çevirmektedir.Sünnet için üç farklı kelepçe veya plastik halka kullanılır: Gomco kelepçesi, Plastibell cihazı ve Mogen kelepçesi. Ancak bu her bebek için aynı olacak diye bir şey yok.Kelepçe veya halka penise tutturulur ve doktor  sünnet derisini sarar. Halka açık kalır ve daha sonra kendiliğinden düşer. Doktor daha sonra petrole jöle gibi bir merhem penisine uygulanır ve gazlı bezle sarar. Bu işlem toplam da 10 dakika sürmektedir.

 

Sünnet sonrasındaki gelişmeler

sünnet sonrasında bebeğiniz sinirli ve asabi olabilir. Ani hareketler de bulunmasını engellemeniz yarasını deşmesini engeller. Penis kırmızı renkte ve şişmiş ise bu durumda endişelenmeyin. Bunlar olması gereken durumdur. Her bezi değiştirildiğinde bandajı da değiştirmelisiniz. Onu sık sık yıkamanız mikrop kapmasını engelleyecektir. Ilık bir su ile temizlemeniz de fayda vardır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.