to top

Uykusuzluk seks hayatını olumsuz etkiler mi?

 

 

Uyku ve seks birbirini tanımlayan anlamlar içermektedir. Bu iki kavram yatak odasını anlamlı kılan şeydir. Birine yatak odası denilince akla gelen iki şey nedir diye sorulduğunda vereceği cevabı tahmin etmeniz oldukça kolaydır.

ABD’nin Michigan eyaletindeki Ann Arbor kentinde bulunan Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları, yaptıkları araştırmada cinsel isteksizlikle uyku arasında bağlantı olduğu bulgusuna ulaştı. Buna göre, kadınlarda cinsel isteksizliğin nedeni yetersiz uyku olabilir.

Journal of Sexual Medicine’de yapılan  yeni bir çalışma da kadınların sağlıklı uyku uyumanın seks hayatı üzerinde olumlu etki sağladığını göstermiştir. Düzenli bir uykuya sahip olan kadınlar özel hayatlarında daha istekli ve arzulu oldukları uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Araştırma da 171 bayan ünv. öğrencisi uyku düzeni ve kalitesi konusunda araştırmalar yapmışlardır. Araştırmalar neticesinde her uyku saatinin seks üzerinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli bir uyku çeken bayanlar da ertesi gün cinsel isteğin daha da arttığını göstermiştir.

Bu durum yalnızca kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Çünkü yetersiz uykunun testesteron seviyelerinde düşüşe neden olduğunu belirten uzmanlar, uykuyla hormon seviyesi arasında bağlantı olduğunu açıklamıştır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.