to top

Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları

Türk kahvesi bizim kültürümüzde yeri çok farklıdır. En mutlu anlarımıza hep şahit olmuştur. Kokusuyla bizi  mest eden, gelecekten haber vermesiyle el üstünde tutulan Türk kahvesini sırf bu sebeplerden bile çok sevebiliriz. Bir fincan kahvenin bizim için 40 yıl hatırı vardır. İşte tüm bu özel anlama sahip olan kahvenin sağlığımıza da oldukça faydası vardır.

1. Vücuda  enerji depoluyor :

Sabahları o vazgeçemediğimiz bir fincan kahve bize gün boyunca ihtiyacımız olan enerjiyi vücudumuza sağlamaktadır. zihinsel olarak da oldukça fayda sağlayan bu eşsiz tat hafızamızın güçlü olmasına, vücudun uyanıklık haline ve birçok vücut reaksiyonları sağlamaktadır. Ayrıca bununla da kalmayıp alzemier hastalığının da baş düşmanı sayılmaktadır.

2. vücutdaki yağ yakım oranını artıyor.

hemen hemen her yağ yakma takviyesinde kafein bulunmaktadır. Bunun nedeni, kafein yağ yakma ile yardımcı olan çok az doğal maddelerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

3. Bir çok hastalığın da baş düşmanı:

Düzenli olarak içilen Türk kahvesi, tabii şekersiz olma kaydıyla, şeker hastalığına yakalanma riskini %23 oranında azaltıyor .Ayrıca Parkinson hastalığı, kalp yetmezliği, bazal hücreli karsinom, karaciğer kanseri gibi hastalık türlerini de önlemektedir.

4. Kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltmaktıyor:

Antioksidan özelliği kalp sağlığına iyi geldiği gibi bilim adamları günde 1 fincan kahvenin kalp dostu olduğunu söylüyor. Zira araştırmalara göre düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha düşüktür.

5. Kahve içenler içmeyenlere göre daha uzun yaşıyor

Bu konuda çok fazla araştırma yapılmamasına rağmen,New England Journal Of Medicine  tarafından yapılan yeni bir çalışma, kahve içenlerin kahve içmeyenlerden daha uzun bir yaşam sürdürebileceğini ileri sürmektedir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.