to top

Tiroit kanseri ve çeşitleri

Bir türden fazla tiroit kanseri vardır

Tiroit kanserlerinin yaklaşık % 80’i, en yaygın ve en az agresif kanser tiroidi olan papiller karsinomlardır. Bunlar çok yavaş büyür ve genellikle bezi oluşturan iki lobdan yalnızca birinde gelişir. Papiller karsinomlar sıklıkla boyundaki lenf düğümlerine yayılırken, bu kanserler genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve nadiren ölümcül olabilir.

Papiller karsinomun bir kaç alt tipi vardır, bunlardan biri benim varlığım: papiller-foliküler varyant. Bu benzersiz kanser türü, hastaların yaklaşık% 25’inde bulunur – daha agresif bir şekilde ortaya çıkar ve davranır gibi görünür ve daha yüksek oranda merkezi nodal metastaz gösterir (tiroidden en yakın lenf noduna, yani boğaz). Erken bulunduğunda, bu alt tip iyi bir prognoza sahiptir.

 

Daha az görülen tiroit kanseri türleri

Papiller karsinomdan sonra, bir sonraki en yaygın tiroit kanseri türü, yaklaşık 1 tiroit kanseri vakasında yaklaşık olarak bulunan foliküler karsinomdur. İnsanların diyetleri boyunca yeterli iyot tüketmediği ülkelerde daha yaygındır. Bu kanserler genellikle lenf düğümlerine yayılmamakla birlikte, genellikle akciğerler veya kemikler olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler.

Daha sonra modullar  tiroid karsinomu olup vakaların % 4’ünü oluşturmaktadır. Bu tip, normal olarak kalsiyum metabolizmasında rol oynayan bir hormon olan kalsitonin ürettikleri için C hücrelerinde yetişir. Vücudun diğer bölgelerine yayılma şansı olmadan önce erken yakalanıp yakalanmadığını kontrol etmek ve tedavi etmek daha kolaydır.

 Tiroit kanserinin nadir ve daha agresif formları

Kötü huylu tüm tiroit kanseri  vakalarının% 2’sini oluşturur ve 2012 çok satanları The Fault In Our Stars’ımız   tarafından ünlü hale getirilmiştir (ana karakter, bu kansere yakalanan bir genç, Shailene Woodley tarafından film). Bazen var olan bir papiller veya foliküler kanserden geliştiği düşünülmektedir. Bu kanser genellikle boyuna ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılır ve tedavi edilmesi çok zordur.

Tiroit lenfoması da tiroitteki bağışıklık sistemi hücrelerinde başlayan ve çok hızlı büyüyen tiroit kanserinin nadir bir formudur. Tiroit lenfoma tipik olarak yaşlı erişkinlerde görülür.

Tiroit kanserinin de risk faktörleri vardır

Çoğu tiroit kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hastalıkla ilgili çeşitli risk faktörleri ilişkilendirilmiştir. Burman, MD, kafa ve boyundaki radyasyon bunlardan biri, diyor. “Bununla birlikte, herhangi bir vakanın özellikle tıbbi röntgen ile ilgili olup olmadığını bilmek zordur” diyor.

Bu benim için ilginç bir şey çünkü ben 14 yaşında şiddetli omurga eğriliği teşhisi kondu (spinin anormal eğriliği). Tanı, tedavi ve prognoz sırasında boyun ve omurilik düzinelerce röntgen çektim. Radyasyona maruz kalmak bana kanser mi verdi? Sadece spekülasyon yapabilirim.

Diğer risk faktörleri arasında nükleer santral kazası veya silah testi, iyot düşük diyet (çoğu Amerikalı için risk değil), aile öyküsü ve genetik bulunmaktadır.

 

  Ultrasonografi, tiroit kanserini teşhis etmeye yardımcı olur

Tiroit kanseri insidansı 1970’lerden beri iki katına çıkmıştır, ancak bu muhtemelen erken gözetim ve artan farkındalıktan kaynaklanmaktadır. NYU Langone Tıp Merkezi’ndeki bi kulak burun boğaz doktoru olan David Myssiorek, “Tiroit ultrasonografisi yaklaşık 30 yıl önce ilk çağındaydı  şimdi boynun şişmesi ile teşhis ediliyorlar” diyor. Hamile bir kadının karnı üzerinde bir soğuk yağlayıcı damlası bırakan bir ultrason teknisyeni buna  benzer, aynı boyun bölgesinde yapılır. Kullanılan araç, bir fetüsün büyümesini izlemek için uygulanan araca benziyor. Dr. Myssiorek “Bir kitle , tiroidi değerlendirmek için boyun bölgesinin ultrasonu yapılır” diyor. “Ayrıca, bir tiroit nodülü lokalize edildikten sonra biyopsinin nerede ve nasıl elde edildiğini belirlemede ultrasonun da  rolü olabilir.”

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.