to top

Su Alerjisi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Çok ender olarak görülen su alerjisi en çok kadınları etkilemektedir. Deniz, havuz, çeşme suyu haricinde ter ve gözyaşıyla dahi döküntü oluşabiliyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, su alerjisinin suyla temas sonrası ciltte kurdeşene benzeyen döküntülerin yanında yanma ve kaşıntıyla ortaya çıktığını belirtiyor.

Prof. Dr. Tabak, döküntülerin çoğunlukla vücudun göğüs ve bacakların üst bölümünde ve 2 – 3 milimetre çapında olduğunu söylüyor. Suyun sıcaklığının durumunu etkilemediğini, sıcak veya soğuk olması fark etmeden döküntüler teşkil edebildiğine dikkat çekiyor. Su alerjisi olan durumu ağır olan hastalarda su içme ile dahi boğazda şişme gözlenebildiğini vurguluyor. Bu vakalarda temizlik maksatlı duş almanın ya da denize girmenin imkansız duruma geldiğini söylüyor.

Su alerjisinin tedavisinde ise muhtelif bariyer mekanizmalarının kullanıldığını yani cilde suyun temasını engelleyecek, su geçirmeyen kremlerin ve ağızdan alınan koruyucu alerji ilaçlarının tavsiye edildiğini belirtiyor ve henüz kesin tedavisinin bulunmadığını dile getiriyor.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.