to top

Sivilcenin oluşum süreci

Sivilce Nedir?

Sivilce ya da diğer adıyla akne tüm insanlarda görülebilen yaygın bir deri hastalığıdır. Her yaştan kişide sivilce görülebilmektedir, ancak gençler ve genç erişkinlerde daha sıktır. Ciddi bir hastalık değildir, ama yara izlerine neden olabilmektedir.

Sivilce oluşum nedenleri:

Deri, saç, bezler, kaslar, duyusal reseptörler ve kan damarları içeren birçok doku tabakası tarafından oluşturulur. Ergenlik döneminde, androjen adı verilen bir grup hormon salınır. Androjenler, derideki yağ bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde üretmesine izin verir. Akne, kısmen, ergenlik döneminde doğal olarak ortaya çıkan sebumdaki artışın neden olduğu bir durumdur.

Normal miktarlarda sebum, cildi ve saçı kurumasını engeller. Bununla birlikte, fazla yağ ölü deri hücreleriyle karışabilir ve saç köklerinin (saç köklerine neden olan küçük tüneller) ve gözeneklerin (saçın içinden geçtiği derideki açıklığın) yapışmasına neden olabilir.

Propionibacterium acnes olarak bilinen cilt üzerinde yaşayan yaygın bir bakteri türü bazen iltihaplanmaya neden olarak akneye katkıda bulunur. Akne, beyaz kan hücrelerini bölgeye bildirir, bu da dokuya zarar verir ve iltihaplı bir tepkiye neden olur. Bu şişlik ve enfeksiyona neden olur.

Akne, özellikle sebumun oluştuğu yüz, kafa derisi, sırt ve göğüste kalıcı kızarıklık ve iltihaplanmaya yol açar.

Sivilce, ne tür lekelerin göründüğüne bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişir. Farklı sivilce türleri:

  • komedonlar
  • papüller
  • püstüller
  • nodüller

Comedones, yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkanmış gözeneklerdir. Açık olabilirler (“siyah nokta”) veya cilt tarafından kapatılabilirler.  Bir siyah nokta genellikle cilt yüzeyi ile düzdür ve yüzün normal yıkanmasıyla giderilemez.

Sivilce tedavisi

Tedavi akne şiddetine ve türüne bağlıdır. Etkili bir tedavi gelecekteki kesintileri azaltmaya ve cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Sonuçları fark etmeye başlamak için altı haftaya kadar tedavinin gerekli olabileceğini unutmayın.

Çoğu durumda, doktorunuz veya dermatoloğunuz tropikal tedavileri (doğrudan cilde uygulanır) reçete edecektir. Bazen doktor oral bir tedavi (ağızdan alınır) yazabilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.