to top

Satranç oyununun sağlığa faydaları nelerdir?

Satrancı sadece bir oyun olarak düşünmemeliyiz. Çünkü vücudumuzdaki en önemli organ olan beynimizi kullanmamıza oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle dikkat anlamında sorun yaşayanlara oldukça fayda sağlamıştır. Peki bu oyunun genel anlamda faydaları nelerdir?

 

QI seviyesini yükseltir. 

Satranç oynamak mı insanı akıllı yapar yoksa akıllı insan mı satranç oynar sorusu dillere destan bir sorudur . Genel anlamda bu tarz oyunları oynayan kişinin zihinsel anlamda ileri düzeyde olduğu ve odaklanma konusunda bir problem yaşamadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 4.000 Venezuelalı öğrencinin yapmış olduğu  bir çalışmada, dört aylık satranç eğitiminin ardından hem erkek hem de kızların IQ puanlarında önemli artışlar olduğu ortaya çıkmıştır.

.Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır

ABD’de Albert Einstein Tıp Koleji’nde yapılan bir araştırma, satranç oynamanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığını gösterdi.Hepsi 75 yaşın üzerinde ve akıl sağlığı tam 469 kişi üzerinde yapılan araştırmada beş yılın sonunda 124’ünde bunama görüldü. Fakat satanç gibi oyunlar oynayan yaşlılarda bunama oranının çok düşük olduğunu açıkladı.

 Problem çözme becerilerini arttırır
Bir satranç maçında rakibiniz sürekli olarak parametleri değiştirdiği için hızlı düşünmeyi ve problem çözmede pratiklik kazanmayı sağlamaktadır.
New Brunswic’teki 450 kişilik 5. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada satranç oynamayı öğrenenlerin standart testler de satranç oynamayanlara göre daha yüksek puanlar aldıkları belirtilmiştir.
Okuma becerilerini geliştirir:  1991 yılında yapılan bir çalışmada Dr. Stuart bir satranç programına katılan bölgedeki okullar ve ülke dışından katılan satranç oynayan öğrencilerle karşılaştırarak 53 ilkokul öğrencisinin performansını inceledi . Satranç oynayan öğrenciler ile oynamayan öğrencilere göre metinleri yavaş okuduklarını tespit etti.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.