to top

şaşılık nedir tedavi yöntemi nasıldır?

Şaşılık nedir?

Normal koşullarda her iki göz aynı yöne doğru paralel olarak hareket ederler. Gözler hareket ettiğinde  paralel etmediğinde şaşılık ortaya çıkar. Şaşılık içe,dışa veya diğer yönlere olabilir. Şaşılık kalıcı veya geçici olabilir. Şaşılık tek gözde veya her iki gözde olabilir. Şaşılık çocuklarda ve yetişkinlerde de olabilir, doğuştan veya sonrada olabilir.

Çocuğunuzun şaşkınlığının çeşitli nedenleri olabilir:

  • zayıflamış göz kasları
  • göz kaslarının anormal sinir kontrolü
  • kalıtım (bir ebeveyn, teyze veya amcadan şaşılık)
  • bir veya iki gözde bulanık veya zayıf görüş
  • katarakt  (lensin bulanıklaşması)
  • nörolojik bir durum (sinirleri etkileyen bir durum).

Gözler nasıl birlikte çalışır

Gözlerin yukarı ve aşağı ve yan yana hareketleri göz küresinin dışına takılı altı kas tarafından kontrol edilir. Göz küresi döndüğünde, karşı kas gevşerken bir kas çeker. Kaslar, her yöne doğru hareket ettikçe gözleri paralel (düz) tutan bir şekilde konumlandırılır.

Gözler birlikte çalışmadığında ne olur?

Çoğu insan aynı anda iki gözü olan bir cisme bakabilir. Buna normal binoküler görme denir (her iki gözle birlikte görme). Şaşılık olan çocukların dürbünle ilgili problemleri vardır. Her iki gözü normalde aynı anda kullanamazlar çünkü gözler farklı yönlere işaret ederler.Görme keskinliği olarak adlandırılan ince görüş eğer gözler göz atmaya başlarsa, her gözünde genellikle normal kalır. Ancak, çocuğunuz her zaman sadece bir gözü tercih ederse, diğer gözdeki görme düzgün gelişmeyebilir. Bu azalmış görme ambliyopi veya “tembel göz” olarak adlandırılır .

Şaşılık tedavisi

Şaşılık tedavisi, görme sorunu ve nedenine bağlı olarak her çocuk için farklıdır. Şaşılık tedavisinde günümüzde gözlük,ameliyat ve botox tedavisi uygulanır. Hangi tür şaşılıkta hangi tedavi uygulanacağına göz doktoru karar verir. Genellikle gözlükle düzelmeyenlerde şaşılık ameliyatı yapılır. Bazı özel durumlarda botox uygulanır.

  • Çocuğunuzun vizyonunu korumak, iyileştirmek veya geri getirmek (geri getirmek)
  • gözlerini düzeltmek için
  • Gözlerin birlikte çalışmasına yardım etmek için

Tedavi yama, göz gözlükleri, göz damlaları, göz egzersizleri ve ameliyatı içerebilir. Doktorunuz çocuğunuz için en iyi tedavi tipini açıklayacaktır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.