to top

SAĞLIĞIMIZIN BAŞ DÜŞMANI GERÇEKTEN DE ŞEKER Mİ ?

Tara Leong,”Sunshine Coast Üniversitesi”’nde Beslenme ve Diyetetik’ te öğretim görevlisidir. Şeker hastalıkları ve kilo alma riskinizi nasıl artırdığını anlatıyor

Ama o tatlı şeyleri tamamen bırakmanın daha kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor

Uzun zaman önce, yağ kötü niyetli adam rolündeydi. Daha öncesinde ise tuz olmuştu. Şimdi şekersiz diyet ve sağlıklı yaşam sahnesine patladı ve birçok insanın “Yeni Yıl” kararları listesine girmiş görünüyor.

 

Şekersiz diyetler, insanları sofra şekerinden (sakaroz), bal ve akçaağaç şurubu gibi tatlandırıcılar, rafine unlar, çeşniler, alkolsüz içecekler, tatlılar ve muz gibi bazı meyvelerden kaçınmaya teşvik eder. Bazıları ayrıca süt ürünlerini kaldırmayı ya da kısıtlamayı önermektedir.

 

Diyetin savunucuları, aşırı şeker tüketiminin obeziteye yol açabileceğini ve bu nedenle tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser riskini bile artırabileceğini belirtmektedir.

Ve tatlı olan şeyleri fazlasıyla tükettiğimiz doğrudur, bir yetişkinin toplam günlük kalorilerinin yüzde 35’i ; şekerleme, çikolata ve alkolsüz içecekler içeren “ihtiyari gıdalardan” geliyor.

Ancak, oyununuzu sağlıklı beslenmede kaldırmak için şekerden vazgeçmenize gerek yoktur. Şekeri bırakmak, çok işlenmiş gıdaları kesip, daha fazla sebze yemek ve ne kadar fazla şeker tüketiminizi sınırlamaktan ziyade sağlığınızı iyileştirmek için olası bir durum değildir.

Elbette şekersiz diyet kafa karıştırıcıdır ve bilimsel kanıtlara dayanmayan ve kişiye  keyfi kurallar dizisi uygular. En kötüsü, bu tür kısıtlayıcı olan diyet, gıdayla ilgili korku hatta sağlıksız bir durum bile oluşturabilir.

 

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.