to top

Saatlerde A.M ve P.M kısaltmaları ne anlama geliyor?

 

Amerikalılar oldukça fazla sayıda ingilizce kısaltma kelimeleri kullanmışlardır. Fakat bu kısaltmaların çoğunun ne anlama geldiği hakkında fikir sahibi olan da yoktur.

Bu kısaltmaların ne zaman İngilizce dilinde popüler kullanım haline geldiği hakkında bir ton bilgi olmamasına rağmen, 12 saatlik zaman işleyiş sistemi Eski Mısır ve Mezopotomya ‘ya kadar uzanıyor . Günümüzde, çoğu İngilizce konuşan ülkeler 12 saatlik saati takip ederken, dünyanın çoğu 24 saatlik bir sistem kullanıyor. 12 saatlik standardı kullanan yerlerde, öğlen ve gece yarısı için kullanılabilecekler konusunda biraz tartışmalar var.

 

A.M  latince ante meridiem öğleden önce anlamına gelen a.m. olarak yazılıp ( ey em ) olarak okunan  gece saat 24:00 ile öğleyin saat 12:00 arasındaki zaman dilimini belirtmek için kullanılan bir kısaltmadır.

PM ise latincede post meridiem, öğleden sonra anlamına gelen p.m. olarak yazılıp ( pi: em ) olarak okunan öğle 12:00 ile 24:00 arasındaki saatleri belirtmek için kullanılan bir kısaltmadır. AM ve PM kısaltmalarının ülkeye göre bazen büyük harfle “ AM ve PM”,  bazen küçük harfle “am ve pm” bazende “a.m. ve p.m.” şeklinde yazıldığı görülür.  Cambridge üniversitesinin sözlüğünde “a.m. ve p.m. “ şeklinde yazıldığı belirtilmektedir.

İngilizcede AM ve PM kısaltmaları sadece 12 saatlik zaman dilimini belirmek için kullanılır. Fakat bu da çözüm değil. Bu karışıklıktan kaçınmak için, çoğu “12 gece yarısı” veya “12 öğlen” i tercih ediyor, ancak “öğlen” veya “gece yarısı” nın tek başına aynı bilgiyi iletmesi göz önüne alındığında bu durum biraz fazla olabilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.