to top

Rihanna’nın omlet elbisesini yapan Çinli tasarımcı şöhret basamaklarını tırmanıyor

 

Chinese tasarımcısı Guo Pei,iki yıl önceolağanüstü sarı bir pelerin içinde Rihanna’nın kırmızı halıya adım attığı 30 yılı aşkın bir süredir couture yaratıyordu. Omlet elbisesini, brunch’a olan çarpıcı benzerliği için çekti, viral gitti ve dünyayı Guo’nun çalışmasını fark etti.

Elbise Rihanna  için tasarlanmamıştı . Aslında, Çin Metrosu’nun teması olan 2015 Met Gala’ya kadar Çin couture’sinde araştırma yaptıktan sonra şarkıcının ekibinin karşısına üç yıl boyunca Guo’nun stüdyosunda oturuyordu.

50 yaşında olan Pekin doğumlu Guo, Kültür Devrimi’nden sonra moda tasarımında dişlerini kesti. Cathy Horyn’in New York Times’da anlattığı gibi, bir tasarımcı olarak kariyeri ülkesinde modaya dair herhangi bir şey olmadığı zaman başlamıştı. . Geçtiğimiz 20 yıl boyunca Guo, boyut ve ölçekte büyük ve herhangi bir Paris couture evininki kadar karmaşık olan teknik işlerde uzmanlaşan yüksek moda odaklandı. Paris’in couture haftasında göründüğü şaşılacak bir şey yok, geçen sene bunu yapan ilk Çin vatandaşı oldu.Şu anda ünlü Yellow Empress pelerin 25 kg ağırlığında, 16 ft’lik bir trene sahip, 50.000 saatin üzerinde el nakışıyla dikkat çekiyor ve iki yıl sürdü. Elbisenin ağırlığı, ilk gösterime girdiğinde, Çin’de bir 2012 gösterisinde, ışıkların kapatılmadan ve pelerinin kaldırılması için gösterinin durmasından önce, podyumun sadece yarısına inmesini sağlamıştı.

Rihanna, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak onu çıkarmayı başardı. Atlanta  “Tasarımımı giyen Rihanna’nın büyük bir etkisi oldu – ve uluslararası moda endüstrisi bana yeni bir anlayış  kazandırdı,” diyor.

Guo, tek bir elbise ile şöhret bulmanın “tamamen beklenmedik” olduğunu söyledi – özellikle de omlet memesleri aracılığıyla online olarak popüler hale getirildi. Bir çevirmenle konuşarak, elbisenin ağırlığının, şeklinin ve boyutunun neden olduğunu açıklıyor. “Bu tasarımı aklımda tuttuğumda, kollarında ağırlık taşıyabilecek bir kadını düşünüyorum. Tüm dünyayı kaldırabileceği gibi, kaldırması gereken bir kıyafet. Aklımda böyle bir kadınım var.Benim kültürümün benim dilim ve kanım olduğunu düşünüyorum ve bunu işimden ayıramadım.” Diye ekliyor: “Aslında bugünün haute couture’nin bu kadar büyük bir şey yapmadığını hissediyorum, ama ben iyimserim. Bir insan bunu yapar ve bu konuda ısrar ederse, başkalarına ilham vereceğini hissediyorum. ”açıklamasını yaptı.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.