to top

Organik gıda nedir faydaları nelerdir?

Organik gıdalar, yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğin, yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve hormonların, antibiyotiklerin , koruyucuların , renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmadığı gıda maddeleridir. Organik gıdalar, bitkisel ve hayvansal gıdaları içerir.Bu yiyecekler, sülfatlar ve nitratlar gibi daha az koruyucu madde ile daha az işlenir.

Organik Besinin Faydaları Nelerdir?

Organik ürün pestisitleri daha az içerir. Pestisitler: fungusitler, herbisitler ve insektisitler gibi kimyasallardır. Bu kimyasallar bölgesel tarımda çokça kullanılan ve yediğimiz besinlerin içinde veya üzerinde kalan kimyasal kalıntılardır.

• Organik besin sıklıkla daha tazedir. Taze besinin lezzeti daha iyidir. Organik besin de yenildiğinde genellikle daha tazedir. Çünkü son kullanma tarihini uzatmak için kullanılan koruyucuları içermez.Kanada’da, organik olarak üretilen en yaygın gıdalar arasında tahıl ürünleri, sebzeler, ağaç meyvesi, üzüm ve meyveler, sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları, süt, yumurta ve akçaağaç şurubu bulunur.

Bazı uzmanlar diyetimiz için organik gıdaları en iyi seçenek olarak önermektedir. Pestisitlerden kaçınmak istiyoruz, fakat diğer birçok faktör de, yetiştirildiği, depolandığı ve sevk edildiği ve hatta nasıl pişirildiği gibi bir besin maddesinin besin değerini de etkiliyor.

Organik gıdalar, A ve C vitaminleri veya kalsiyum ve demir gibi besin maddelerinde daha yüksek olduğunda, birçok çalışma test edilmiştir, ancak genel olarak bunların önerildiğine dair yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle, nasıl üretildiklerine ve hazırlandıklarına bağlı olarak, organik gıdalar organik olmayan gıdalardan daha fazla veya daha az besin maddesine sahip olabilir. Organik ve organik olmayan gıdalar, güvenli olduklarından emin olmak için katı kurallar altında yetiştirilir ve üretilir.

Yediğiniz herhangi bir yemek gibi, organik yiyecekleri seçmek kişisel bir karardır.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.