to top

Yemek yeme alışkanlığınızı değiştirin

Gıdalar için özlem duygularınız, sağlıklı bir diyet veya diyet izlemeye çalışmanızın dışında kalabilir.

Yiyecek ve Beslenme Akademisi, güçlü yemek arzunuzu azaltmak için aşağıdaki önerileri sunar:

Genellikle kısa vadede yemek yemeye çok hevesli olan bir dönem, bu arzuyu yanıtlamadan minimum 20 dakika beklemeyi deneyin.

Patates cipsi yerine, düşük kalorili cips seçmek ya da bazı elmaları pişirip yemek gibi aslında en çok arzuladığınız şeylere daha sağlıklı bir alternatif seçimler yapmaya  çalışın. Bu şekilde hem arzunuzu gerçekleştirmiş hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz. Denemekte fayda var.

Elbette herkesin tatlıya karşı bir zayıf noktası vardır fakat o çok sevdiğimiz şey hem aşırıya kaçtığımız zaman hem sağlığımıza hem de görüntümüze sıkıntı verebilir. Bunun için yapabileceğiniz en kolay çözüm minimuma indirmektir yani ;en sevdiğiniz tatlıları sadece bir öğün şeklinde alın, örneğin bütün bir kutu satın almak yerine bir tane bisküvi alın. Bu en başta size zor gelse de zamanla bu durum sizde alışacaksınızdır.

 

Öğle yemeği için bir zaman çizelgesi yapın ve önceden hazırladığınız sağlıklı yemeklerin tadını çıkarın. Bu zaman diliminde yedikleriniz vücudunuzun besin değerini karşılamakla kalmayıp sindirimini de kolaylaştıracaktır.

Çok mu yemek yiyorsunuz aşırıya mı kaçıyorsunuz? o zaman başka çözümler üretin ;mesela, yemek yeme yerine bir arkadaşın çağrısı gibi sosyal faaliyetlerle uğraşmak. Hem o anki ihtiyacınız olduğunu sandığınız yemek yeme hissi yok olacaktır hem de sosyal bir çevre edinmiş olacaksınız.

Yemeğinizin yoğun arzusunun bir kaydını tutun, yemek yediğinizde hissettiğiniz şeyi kaydedin ve o arzuyu hissettiğinizde ne kadar sürdüğünü ve nasıl davranışlar sergilediğinizi görün. Bu sizin kendinizi tanımlamanızda yardımcı olacaktır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.