to top

Mide ekşimesi mi yoksa kalp krizi mi?

Üç yıl önce, Lee Ann Williamson, bir Kansas City banliyösünde bir kilisede Pazar hizmetlerinde piyano çaldığı için rahatsızlık duymaya başladı. Ne olduğundan emin değil miydi? Bir kalp sorunu, mide ekşimesi ya da başka bir şey. Tek bildiği, birisinin göğsünde oturmuş gibi hissetmesiydi. Göğüs ağrısını görmezden gelmeye çalıştı ve oynamaya devam etti.

Ancak, sabah ilerledikçe, ağrı gitmedi ve aslında daha da kötüleşti. Son olarak, 46 yaşındaki o zaman bir kilise üyesi olan ve doğrudan acil servise gitmesini öneren bir hekime başvurdu.

Hastanede kan basıncı 110’dan fazla yükseldi ve kan damarlarını rahatlatan bir ilaç olan nitrogliserin verildi ve kalp krizi geçiren hastalarda kalbe giden kan akışını düzeltmeye yardımcı oldu. İlaç ona ilacın ortak bir yan etkisi olan bir baş ağrısı verdi. Sonra ER personeli ona aslında kalp krizi geçirmediğini söyledi. Diğer testler, Williamson’ın asit reflüden muzdarip olduğunu ve özofagusunda enflamasyon olduğunu gösterdi: gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD işareti.Göğüs ağrısı kalp krizi ya da mide ekşimesi gibi daha az ciddi bir durum olmak için ortaya çıkabilir, ancak bu farkı söylemek gerçekten zor olabilir. Bununla birlikte, belirtiler farklıdır. Ne kadar çok şey bilirseniz, göğüs ağrısının kalp krizi ya da gereksiz panik olması durumunda kalp zedelenmesinden kaçınmak o kadar kolay olur.

Beyin göğüs, mide ağrı sinyallerini karıştırabilir

Mide ve diğer gastrointestinal problemler, özofagusta kas spazmı, safra kesesi ve pankreas iltihabı, göğüs ağrısına ve kalp krizi veya anjinaya benzeyen diğer semptomlara neden olabilir. Kalbe Angina’lı bazı insanlar, bir filin göğsünde oturduğunu düşünür.

Mayo Clinic’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 300.000 yeni kardiyak olmayan göğüs ağrısı vakası teşhis edilmektedir. Çalışmalar, kardiyak olmayan göğüs ağrısı olan hastaların% 22 ila% 66’sı arasında, mideden özofagus içine kronik asit reflüsünün neden olduğu GÖRH olduğunu göstermiştir.

Semptomlardaki belirsizlik, mide ve kalpteki sinirlerin, ağrının neden olduğu beyine açık bir şekilde işaret etmemesinden kaynaklanır.

Göğüslerdeki sinirler, eldeki sinirler kadar spesifik değil, diyor, Stephen Kopecky, Rochester’daki Mayo Clinic’te bir kardiyolog, Minn. Dr. Kopecky, birilerinin küçük bir çekiçle vurulup vurulmayacağını söylüyor. Parmak, kişi hangi parmağın yaralandığını tanımlayabilecektir. Fakat eğer birisi kalpte, akciğerde, pankreasta, yemek borusunda veya midede incindiyse, her durumda sadece göğüsten gelen acıyı hissedebilirler.

“Bu, teşhis edilirken gerçek bir problem yaratıyor” diyor. “Ve kalp krizi geçiren hastaların yaklaşık yarısında küçük semptomlar (veya semptom yok) var ve tıbbi yardım almıyorlar.” Fakat bu oldukça sakıncalı bir durumdur bu ve bunun gibi durumlarda doktorunuzla görüşmeniz önemli önerilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.