to top

Meme Kanserinin Nedenleri

Meme kanseri, cilt kanserinden sonra kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür.Her 10 kadından 8’inde meme kanseri görülme riski gün geçtikçe artmaktadır .Meme kanseri, meme dokusunda hücreler değiştiğinde (veya değiştiğinde) ve üremeye devam ettiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu anormal hücreler genellikle bir tümör oluşturmaya neden olur.Meme kanseri hücrelerinin DNA’ sında ki genetik bir mutasyondan kaynaklanır. Genel itibariyle 50 yaş ve üzeri kadınlarda görülmektedir.

 

Meme kanserinin başlıca nedenleri

Yaş ve cinsiyet .Daha çok 40 yaş ve üzeri kadınlar bu risk altındadırlar.

Genetik. Eğer aileniz de meme kanseri ile mücadele eden birileri varsa sizin de bu risk grubu altında olma olasılığınız oldukça yüksektir. Çünkü bu tür hastalıklar genetik özellikler taşıdığı için aile fertlerini de etkilemektedir.Tüm meme kanserlerinin% 10’unun kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Hormonlar . Erken adet görmeyen başlayan genç kızlar da ve erken menopoza giren kadınlar da bu durum hormonal etkilerle ortaya çıkabilmektedir.Benzer şekilde, menopozdan sonra hormon tedavisinin kullanılması meme kanseri riskini artırmaktadır. Oral doğum kontrol hapları, hiç hormonal kontrasepsiyon kullanmayan kadınlara kıyasla meme kanseri riskinde küçük bir artışla ilişkilendirilmiştir.

Alkol tüketimi . Çalışmalar, günde iki veya daha fazla alkol kullanan  kadınların, meme kanseri risk grubunda olup  sigara içmeyenlere göre 1/3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Beslenme: Menopoz sonrası dönemde yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme ile meme kanseri gelişimi arasında ilişki mevcuttur. Sebze ürünlerinin  tüketmenin bu risk grubundan korunmanıza oldukça fayda sağlayacaktır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.