to top

Kuru Boğulma ve İkincil Boğulma Nedir?

Yaz aylarının vazgeçilmez sporu olan yüzme aslında çocuklar için oldukça tehlike barındırmaktadır. Onlar mutlu olsun diye gerek tatile götürerek gerekse evimizin önündeki havuzda yüzmelerine müsade ederiz. Fakat araştırmalara göre 15 yaş ve altı çocukların tek başlarına yüzmesi oldukça sakıncalıdır.

 

“ Kuru Boğulma ” ve “ikincil boğulma” terimlerini duymuş olabilirsiniz . Bunlar aslında tıbbi terimler değildir. Ancak, bilmeniz gereken ve çocuklarda daha sık görülen nadir komplikasyonlara işaret ediyorlar. Kuru boğulma da su akciğerlere ulaşmaz ancak havuzdan çıktıktan sonra çocuğunuzda rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz değişikliklerle karşılaşabilirsiniz. Ses tellerinin zarar görmesi en sık görülen problemlerdendir.

İkincil boğulmada ise durum bu kadar “kötü” değildir, bir miktar su yutulmuştur, kişi hemen havuzdan çıkarılmış, öksürtülmüş ve çeşitli manevralar ile bilen-bilmeyen kişilerce destek olunmuştur. Bu sırada çocukta dudaklarının morarması gibi değişiklikler görülür. Fakat aile bunun suda oksijensiz kalmasına bağlar. Fakat bunun oluşturduğu tehlike iler ki zamanlarda görülür. Çocuğunuz ister banyoda olsun ister havuzda olsun onu bir an gözünüzün önünden ayırmamanız da fayda vardır . Çünkü bazen gerekli tıbbi yardımlar yapılmadığında bu durumlar daha ileri ki safhaya geçebilir. Ve her şey için çok geç kalınmış olabilir.

Bu yüzden; Çocuğunuz sudan çıktıktan sonra solunum problemleri varsa, tıbbi yardım alın. Çoğu vaka da semptomlar kendiliğinden geçse de, onu kontrol altına almak önemlidir. Yapabileceğiniz en önemli şey, ilk etapta boğulmayı önlemektir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.