to top

Kızlarınızla Cinsel Taciz Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz

Muhtemelen Twitter beslemenizdeki hashtag’i gördünüz, Facebook’taki hikayeleri okuyorsunuz veya cinsel tacizle ilgili yürek burkan hikayelerinizi yayınlıyorsunuz. Pazar gecesi aktris Alyssa Milano, aktivist Tarana Burke tarafından ilk “Me Too” tweetiyle ilk defa yaratılan 10 yaşındaki bir kampanyayı yeniden gündeme getirdi. Milyonlarca kadın, sözlerini dayanışma içinde paylaştığından ve kendi hikayelerini paylaştığından beri gündeme gelmiştir.

Ve kızınız sosyal medyada ise, o hikayeleri de görüyor. Instagram’da (ya daSaturday Night Live’ı izlemek ya da en sevdiği aktrislerle ilgili haberleri takip etmek) çok genç olsa bile, kızınız erkeklerin ya da erkeklerin uygunsuz cinsel yorumlar yapmasına tanıklık etmiş olabilir. Kendisini bile deneyimlemiş olabilir: Bir araştırmaya göre, 10 Amerikalı kızdan 1’inden fazlası 11 yaşına kadar kedileri veya sokak tacizlerini yaşamıştır.

Harvey Weinstein ve Me Too ile ilgili haberler gerçekten bir sinir vuruyor,” diyor kar amacı gütmeyen Stop StreetTaciz’in kurucusu Holly Kearl. Hikayeler rahatsız edici olsa da Kearl, olumlu tarafın şu anda herkesin konuştuğunu söylüyor ve bu konuyu hayatınızdaki kızlarla ve erkeklerle tartışmanız için çok değerli bir fırsat sunuyor. “Birçok ebeveyn kızlarıyla konuşmak istiyor, ama yanlış yaptıklarından endişe ediyorlar ya da tam olarak ne söyleyeceklerini bilmediklerinden  dolayı hiçbir şey söylemiyorlar,” diyor Kearl.

 Konuşmayı başlatmanın üç yolu:

 

Sosyal Medyada kızınızın olması

  Haber hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu ve bu konuda ne gibi soruları olduğunu sorun ve dürüstçe cevaplayın. Bu fırsatı, geçmişten kendi deneyimlerini paylaşmak ve bunları nasıl ele aldığınızı – ya da dilediğini söyleyerek de kullanabilirsiniz, diyor Kearl. New Yorklu bir aile ve çocuk terapisti PhD’den Dana Dorfman Kızlarınızın yaşları ilerledikçe ve çalışma dünyasına girmeye hazırken, yalnızca seks hakkında değil, iktidar hakkında bilgi sahibi olmak için konuşmayı da genişletebilirsiniz. diyor

 Birisi onu ya da bir arkadaşı taciz ederse ne yapacağına dair stratejilerini verin.

  “Birisi onları okulda veya halka açık bir şekilde rahatsız ediyorsa, ‘Hayır, ilgilenmiyorum’ diyebilir ve yürüyebilir” diyor Kearl. “Fakat aynı zamanda, tacize uğramışlarsa ve diğer kişi daha yaşlı ise şu anda yanıt vermek için herhangi bir baskı hissetmemeliler. Sadece güvenli bir yere gitmeli ve ondan sonra biriyle konuşmalılar ”bu da dikkat dağıtmak için oldukça önemlidir.

Ona kendi  sezgisine güvenmesini öğretin.

“Büyük kızlarla birlikte, çekici olmayı ve bir çocukla flört etmenin iyi olduğunu bilmelerini sağlayın, ancak bir çizgiyi geçtiğinde, bir şekilde sorumlu olduklarını hissetmemeleri gerekir” diyor Dorfman. “Kızların, bir şey doğru olmadığı zaman kendi iç barometresine sahip olduklarını bilmelerini sağlayın, buna güvenmeli ve bu  durumdan çıkmalılar.”

Kızınız Haberler Hakkında Konuştuğunuzu Duyurduysa ve Ne Olduğunu Bilmek İstiyorsa Yanıtlayın

Film işindeki çok güçlü bir erkeğin, kadınlara çok kötü davrandığından, onlara dokunmak istemedikleri zaman onlara dokunarak, onlara kaba şeyler söyleyerek cinsel ilişkiye girdikleri için ateşlendiğini söyleyebilirsin. Hiçbir durumda kabul edilemez. Ve şimdi tüm ülke kadınları hikayelerini paylaşarak birbirlerini destekliyorlar.

İlişkili oldukları dili kullanın.

Çocuğunuzu korkutmadan cinsel taciz kavramını ortaya çıkarmak için şöyle diyebilirsiniz: “Çoğu erkekler güzel kızlarla arkadaş olmak için, kızlar hakkında konuşmanın doğru olduğunu düşünen kişiler var. Bu, kasti ya da ürkütücüdür. Bazen izinsiz olarak onlara dokunabilirler. Eğer bunu görürseniz ya da bana kalırsa, benimle bu konuda konuşabileceğinizi bilmenizi isterim. ”

Gerçek hayat öğretme anlarını kullanın .

Kearl ; “Bir kadına, filme, televizyona ya da gerçek hayata karşı bir kadına saygısız davrandığınızı gördüğünüzde, bunu oğullarınız ve kızlarınızla sohbet etmenin bir sıçrama tahtası olarak kullanın” diyor. “Ne gördüğümü biliyorum, ama ailemizde bu kadınlara nasıl davranacağımızı gösteren etik davranış değil.”

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.