to top

Kalp hastalığının kadınlar da fazla olmasının nedenleri?

Kalp hastalığı birçok ülkede en çok rastlanan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır . Fakat araştırmalara göre kalp hastalığı erkeklere  oranlara kadınlar da daha fazladır. Kalp hastalığı ufak bir belirtisini göstermeden hızlıca ilerlemektedir. Durum böyle olunca az da olsa semptomları bilmek oldukça önemlidir. Filmlerde de görüldüğü gibi kalp krizi sırasında göğüs kafesinde daralma olur ve bu durum yalnızca 1  veya 2 dakika  sürmektedir. o sürece gelmeden önce önlemler almak hayatınızı ciddi şekilde kurtarmaktadır.

Kalp Hastalığının Nedenleri nelerdir?

Uyarıcı olarak ; çenenizde, sırtınızda veya üst karnınızda ağrı hissedebilirsiniz. Kadınlar da mide bulantısı veya baş dönmesi hissedebilir.

Kırık Kalp Sendromu veya Strese Bağlı Kardiyomiyopati

Kırık kalp sendromu veya strese bağlı kardiyomiyopati, akut koroner sendroma çok benzeyen geçici bir kardiyomiyopatidir, ama geri dönüşlüdür ve genelde iyi teşhis edilir. Kalbinizin bir kısmı büyür ve kanı pompalayamaz. Bu yoğun göğüs ağrısına neden olabilir. Ailenizde yaşanmış olan ani kayıplar, boşanmalar gibi nedenler stres oluşturabileceği gibi bu başlıca etkenler arasındadır.

 

Menopoz

 

Kalp hastalığına neden olmasalar da, menopoz sırasında vücudunuza gelen doğal değişiklikler, sizin bu hastalığa yakalanma riskinizi  artırabilir. Östrojen düzeyiniz azaldıkça, atar damarlarınız daha sert olabilir. Ve kan basıncınız, karın yağınız ve LDL (veya “kötü” kolesterol) de menopozdan sonra yükselebilir. “Değişim” sonrasında kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için spor yapmanız size bu konuda fayda sağlayabilir.

Depresyon

Bu ruhsal sağlık durumu kalp hastalığı riskini  ikiye katlar. Bu durum erkeklere göre kadınlar da daha fazladır çünkü kadınlar daha detaylı düşündükleri için kendilerini adeta depresyonun eşiğine sürüklerler. Bu gibi durumlarda bir terapiste başvurup yardım almak sağlığınız için oldukça fayda sağlayacaktır.

 

Sigarayı Başlıca Etkendir


Sigara kullanan kadınların, erkeklere göre kalp krizi geçirme olasılığı% 25 daha fazladır. Kan damarlarına zarar verir, tansiyonunuzu yükseltir ve kan pıhtılarına yol açabilir. Özellikle 35 yaşından sonra doğum kontrol hapları kullandığınız halde  sigara içmeye devam ederseniz kalp hastalığına yakalanma riskiniz  daha da yüksektir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.