to top

Kabızlığa çözüm sizin elinizde

Kabızlık çekiyorsanız , bazı yiyeceklerin bağırsak aktivitesini ve peristaltik hareketleri diğerlerinden daha fazla desteklediğini bileceksiniz. Özellikle, çözünmez lif bakımından zengin meyve ve sebzeler , vücudun temizlenmesi ve bağırsak geçişini engelleyecek atıkların ortadan kaldırılması için ideal olup, vakanın tüm acı verici sonuçlarıyla birlikte. Normal olarak, düzenli bir diyet, vücut ağırlığına göre değişen yaklaşık 30 gram fiberin alımını sağlar. Kabızlıktan müzdarib olan kişiler, bu nedenle diyetlerine bitki besinlerini de dahil etmeliler , ancak gün içerisinde yeterince içilmeye dikkat etmelidirler .

Kabızlıktan muzdarip olanlar için uygun yiyecekler nelerdir?

 Her şeyden önce, yağlı, kızartılmış ve kurutulmuş etler gibi bazı yüksek proteinli gıdalar, kronik kabızlık durumunda idareli tüketilmeli veya kaçınılmalıdır.  Yoğurt, tereyağı, krema ve yağlı peynirler gibi süt ürünleri bile bağırsak problemi olanlar için ideal değildir. Kişinin düşündüğünün aksine, süt ve türevleri laksatif etki yapmaz ve bağırsağı tahriş etmez, aktivitesini yavaşlatır. Mayonez ve diğer baharatlı ve çok lezzetli çeşniler gibi bazı hazır soslar bile bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir. Bir ev yemeklerini tercih etmenin ve hepsinden önemlisi, tüketimle aşırıya kaçmayın!

kabızlıktan muzdarip olanlar için riskli olabilir . Meyve, tam olarak olgunlaşmamışsa, bağırsak tıkanıklığını kötüleştirebilir. Bunun aksine, muz, armut ve elma, olgun olarak tüketildiğinde laksatif bir etkiye sahiptir. Kabızlıktan kaçınmak için diğer meyveler, büzücü etkileri ve turunçgil meyveleri nedeniyle yaban mersini ve frenk üzümüdür.

Son olarak, alkol ve özellikle gazlı içecekler ve şekerli içecekler gibi bazı içeceklerden de kaçınılmalıdır . Kırmızı şarap ve hatta  çay bile , büzücü etkisi olduğu için özellikle uygun değildir. Sadece bu kadar değil, genel olarak , çok soğuk içecekler kabızlığa neden olur ! Sonuç olarak, tüm içecekler oda sıcaklığında veya sıcak olarak tüketilmelidir. Aynı şey dondurma gibi soğuk yiyecekler için de geçerli.

 

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.