to top

Isırgan Otuyla Saçlarınızı Güzelleştirin

Her kadın sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak ister. Isırgan otu yüzyıllardır eklem iltihapları ya da idrar yolu iltihapları tedavisinde de kullanılan, tıbbi kullanımı yaygın bir bitkidir. Saç sağlığının da gelişmesinde de etkili olduğu halk arasında yüzyıllardır kullanılarak görülmüştür.

Antik zamanlardan beri bilinen ısırgan otu, saç sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun saç dökülmesini yavaşlatmak ya da saçların yeniden çıkmasını sağlamak amacıyla kullanımı güvenli ve etkili bir uygulamadır. Isırgan otunun çorba, börek ya da yemek olarak tükettiğimizde vücudumuzda potasyum, A ve C vitamini, demir ve protein gibi çok yararlı maddeler alırız. Bu maddeler vücudumuz için genel anlamda besleyici ve faydalı iken saç sağlığımız için de iyi geldiği bir gerçektir.

Yenilerek tüketilebilindiği gibi saçlarımıza doğrudan da uygulanan ya da şampuan, saç kremi, sabun gibi ürünlerin de içine eklenen ısırgan otu saç dökülmesini engeller, kepeği azaltır ya da durdurur. Saça parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır, kafa derisini de korumaktadır. Isırgan otunun saç uzamasını hızlandırdığı da görülmüştür.

Saçtaki etkilerine dair yeterince güçlü bilimsel kanıtlar pek fazla yoktur. Ancak bu otun C vitamini ve diğer maddeler bakımından besleyici özelliği nedeniyle saça iyi geldiği düşünülmektedir. Isırgan otundaki vitamin ve mineraller saç foliküllerini beslemekte ve güçlendirmektedir. Yemek olarak tüketilebileceği gibi bu ot doğrudan saçlara da uygulanabilmektedir.

Aynı zamanda ısırgan otu saç dökülmelerine sebebiyet veren prostat hastalığına da iyi gelmektedir. Isırgan otu kökü ekstresi prostat tedavisinde de çok etkilidir. Isırgan testosteron hormonunun saç dökülmelerine yol açması ile savaşmakta ve saç dökülmesini yavaşlatır ya da durdurmaktadır.

Saçlarda Görülen Değişiklikler

Isırgan suyu tedavisi ile saçlarda gözlenen değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:
Yıpranma azalıyor
Saçlar gürleşiyor
Güçleniyor
Hacim kazanıyor
Kepeklenmeye iyi geliyor
Dökülme duruyor
Saç telleri kalınlaşıyor

Isırganın Saça Faydaları

Birçok toplumda romatizma ağrıları, böcek sokması, egzama, gut, anemi, kas kasılmaları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ısırgan özellikle son 10 yıldır pek çok saç bakım ürününde de kullanılmaya başlanmıştır.

Isırganın saça faydaları arasında ilk sırada, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine neden olan hormon dengesizliklerini düzenlemesi ve özellikle saç dökülmesinden sorumlu olarak gösterilen DHT (Dihidrotestosteron) hormonunun üretimini azaltması olarak gösterilmektedir.

Isırgan ve Saç Sağlığı

DHT hormonu gıdalar yoluyla alınan vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını engelleyerek saçları zayıflatır ve zamanla seyrelmesine neden olur. DHT hormonunun vücut tarafından üretimini dengelenerek yaşla birlikte gelen saç kaybı büyük oranda önlenebilir.

Saçlarınız sürekli dökülüyor, cansız ve az ise, kepekli ise ve mat bir görünüme sahip ise çözüm ısırgan otunda gizlidir. Yukarıda da saydığımız gibi ısırgan otunun faydaları saymakla da bitmemektedir. Bir yandan da ısırgan otu problemli saçlara da çok iyi gelmekte ve bir şifa kaynağı olmaktadır. Aşağıda vereceğimiz tarifleri saçlarınıza uygulayarak ısırgan otundan birçok şekilde faydalanabilirsiniz. Bunlar şöyledir:

Isırgan Otlu Saç Toniği

1 demet ısırgan otu
Sirke
Su
Lavanta yağı

1 demet ısırgan otunu tencerede sirke ve su yardımı ile birlikte orta derece ateşte kaynatın. Bu karışımı kaynattıktan sonra soğutmak için 1 saat kadar bekleyin. Karışım soğuduktan sonra lavanta yağını ekleyin. Ardından bu karışım soğuduktan sonra karışımı süzerek suyunu bir kavanoz ya da şişede muhafaza edin. Kullanmadan önce çalkalayın.

Ardından bu karışımı saç diplerinize masaj yapıp cildinize ve saçlarınıza iyice yediriniz. 1-2 saat bekledikten sonra saçınızı az miktarda bir şampuanla durulayın. Isırgan otu toniğini saçlarınızın yağlanma derecesine göre her gün ya da birkaç gün arayla ya da haftada 1 kez bu toniği uygulayabilirsiniz. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa her gün bu toniği kullanabilirsiniz. Her gün kullanımda ise durularken her seferinde şampuan kullanılması saçlarınızı daha çabuk yıpratabilmektedir. Şampuan kullanılması yerine duru su ile yıkamanız saçlarınızın yıpranmasını geciktirebilmektedir.

Bu toniği kullandıktan sonra saçlarınızdaki düzelmeyi 3 ya da 4 kullanımda fark etmeniz mümkündür.

Saçlarınızın dökülmesinden, kepekten, kaşıntıdan ve matlığı gideren başka bir kür tarifi ise şöyledir:

Problemli Saçlar İçin Isırgan Otu Maskeleri

Maske-1

Malzemeler

Yarım litre su
5 poşet ısırgan otu çayı

Yarım litre suyu kaynatın ve içine 5 poşet ısırgan otlu çayı atıp, 5 ile 10 dakika demleyiniz. Saçlarınızı saç tipinize uygun şampuan ile yıkayıp, durulayın.

Hazırladığınız bu karışımı, durulamanın arkasından saç diplerinize masaj yaparak, uygulayınız. Bu uyguladığınız arışım birkaç uygulamadan sonra saçlarınızın güçlendiğini, gürleştiğini ve kepek sorununuzun yok olduğunu göreceksiniz.

Maske -2
Malzemeler
100 gram ısırgan otu kökü
60 gram simsir ağacı yaprağı
100 gram dulavrat otu kökü
2 litre sirke

Isırgan otu kökünü, simsir ağacı yaprağı ve dulavrat otu kökünü 2 litre sirkenin içine atınız. Bu karışımı sekiz gün, sıcak bir ortamda bekletin ve ardından süzün. Elde edilen bu karışımı temiz saçlarınıza uygulayarak saç diplerinize masaj yapın. Bu karışımı düzenli bir şekilde haftada bir uygularsanız, saçlarınız güçlenir ve gürleşecektir. Bu sayede de saçlarınızdaki kepeklenme oranı en aza inecektir.

Maske -3

Malzemeler
2 bardak su
1 tatlı kaşığı hindiba çiçeği
1 tatlı kaşığı ısırgan otu yaprağı

2 bardak su kaynatılır. Sarı saçlar için bu suyun içine 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış hindiba çiçeği, eğer kumraldan esmere kadar ilerleyen bir saç renginiz var ise 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağını kaynamış suya atın ve soğuyana kadar demleyerek bırakınız.

Ardından hazırlamış olduğunuz karışımı süzün. Bu karışımı saç diplerinize hafif masaj yaparak durulayınız. Bu maske de diğer maskeler gibi temiz saça uygulanmalıdır. Yıpranmış ve kepekli saçlara çok iyi gelmektedir.

Maske-4
Malzemeler
250 gram elma sirkesi
Bir avuç ısırgan otu yaprağı

250 gram elma sirkesini kaynama derecesinde ısıtınız. Kaynatmamaya dikkat ediniz. Ardından içine bir avuç ısırgan otu yaprağını ilave ediniz. 15 dakika demleyip süzün. Ardından bu kürü saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız ve ardından durulayınız.

Bu kür saçlarınızdaki kaşıntıyı hemen alır ve saçlarınızın cansız, mat görüntüsünü yok edecektir.

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan otu ürünlerinin aşırı tüketimi mide kramplarına, vücudun su tutmasına, , cilt tahrişine, ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa ısırgan çayı içmeye başlamadan veya ısırgan kapsülü kullanmaya başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için bir doktora danışmalısınız.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.