to top

İdeal el yıkama nasıl olmalı?

Gün geçtikçe ellerimiz birçok farklı kaynaktan dolayı mikropları bünyesine  toplar. Temiz görünen yüzeyler ve nesneler bile bakteri, virüs veya mantar gibi mikropları taşıyabilir. Grip virüsü, örneğin, masalar ve kapı kolları gibi sert yüzeylerde 2 ile 8 saat arasında enfektif olabilir; bazı bakteriler haftalarca veya aylarca hayatta kalabilir.

Gözlerimizi ya da burnumuzu yediğimiz şeyden  ya da bir şeye dokunduğumuzda, bu mikroplar bedenlerimize girebilir ve bizi hasta edebilir. Çoğunlukla bu mikroplar ciddi olmaktan ziyade sinir bozucudur. Ancak bu gibi mikroplar tehlikeli ve ölümcül enfeksiyonlar da içerebilirler.

El yıkama; soğuk algınlığı, grip ve gastroenterit gibi yaygın hastalıkları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Sabun ve ılık suyla ellerin yıkanması, özellikle elleriniz görünür bir şekilde kirli veya yağlı ise, bakteri ve virüsleri elden çıkarmanın en iyi yoludur. Su mevcut olmadığında alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Alkol bazlı el dezenfektanı ile temizlik yapmak bazı enfeksiyonları önleyebilir, ancak sabun ve ılık su ile el yıkamanın yerini tutmaz.

Sabun ve su ile el yıkama

Sıvı ve  köpük sabunu, uygun şekilde kullanılırsa ellerinizi temizlemek için oldukça  etkilidir. Sabunun türü doğru teknik kadar önemli değildir. Cildinizdeki mikropları gevşetmeye ve gidermeye yardımcı olan ovma aksiyonu ile birleşen sabundur. Akan su onları yıkar. Antibakteriyel sabun gerekli değildir. Ellerinizi düzgün yıkadığınız sürece antibakteriyel sabun normal sabunlardan daha iyi çalışmaz.

Ellerinizi yıkaması için önerilen aşamalar

 

 

Ellerinizi yıkamak, ancak gerektiği gibi yapıldığında yardımcı olacaktır. İşte izlenmesi gereken aşamalar:

  1. Ellerinizi ılık su ile iyice ıslatın.
  2. Elin tüm yüzeyini kaplamak için yeterli sıvı, köpük veya temiz çubuk sabun uygulayın.
  3. Ellerinizi sudan uzaklaştırarak ellerinizi kuvvetli bir şekilde ovalayın.
  4. Tüm yüzeyleri fırçalayın.
  5. Parmaklar arasında ve tırnakların altında kaldığınızdan emin olun.
  6. Gerekirse, bilekleri ve alt kolları yıkayın.
  7. En az 15 saniye ya da iki kez Happy Birthday gibi kısa bir şarkıya gerek duyduğu sürenin uzunluğu ile devam edin. Mikropların yerinden çıkmasına ve çıkarılmasına yardımcı olan ovma aksiyonu ile kombine edilmiş sabuntur.
  8. Iyice durulayın, tüm sabun kalıntılarını temizleyin.
  9. Ellerinizi temiz bir havlu veya kağıt havluya kurulayın

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.