to top

Hamilelik için hazırlık aşaması

Hamilelikten önce sağlık bakımı nasıl olmalı?

Hamilelik öncesinde sağlık hizmeti  tıbbi yardım almak, hamilelik sırasında devam edebileceğiniz, sağlıklı beslenme uygulamalarını benimseyeceğiniz ve folik asit alımınızı arttırabileceğiniz düzenli bir egzersiz rutinine başlamaktır.

Sağlık riski taşıyan veya epilepsi, diyabet veya obezite gibi sağlık riskleri olan kadınlar için önerilen folik asit alımı günlük multi vitaminle günde 0.4 ile 1.0 mg’dır. Folik asit gebelikten önce iki ile üç ay sonra ve doğumdan sonraki ilk dört ile altı hafta boyunca ve emzirme sürdüğü sürece alınmalıdır. Daha önce anensefali, myelomeningosel, yarık dudak veya damak, yapısal kalp hastalığı, ekstremite defekti, idrar yolunun bir kusuru veya hidrosefali gibi bir doğum kusuru olan bir bebeği düşünen bir kadın, üç aydan itibaren günlük 5.0 mg folik asit almalıdır. Bu zaman diliminden  sonra, 0.4 ila 1 arası folik asit almaya devam etmesi gerekiyor.

Günlük multi vitaminler de günde 200 ile 400 IU D vitamini içermelidir ve bazı çalışmalar hamilelik ve emzirme döneminde daha yüksek D vitamini dozunun yararlı olduğunu göstermeye başlamıştır.

Ayrıca hamilelik sırasında zararlı teratojenler denilen bazı maddelerden kaçınmayla başlayabilirsiniz. Teratojenler enfeksiyonları ve belirli kimyasalları, ilaçları, sigara içme, alkol kötüye kullanımı ve yasa dışı uyuşturucuları içerir.

Hamilelikten önce, belirli enfeksiyonlar için taramalar yapılmalıdır.Gebelik sırasında bebeği etkileyebilen enfeksiyonlar arasında HIV, hepatit B, sifiliz, kızamıkçık, su çiçeği, sitomegalovirüs, parvovirüs ve toksoplazmoz bulunur. Eğer kızamıkçık veya suçiçeği geçirmemişseniz, hamilelikten önce her iki hastalık için de aşı yaptırmayı düşünebilirsiniz. 35 yaşın üzerindeyseniz veya orak hücreli anemi veya talasemi gibi belirli hastalıkların taşıyıcısıysanız, genetik taramaya da ihtiyacınız olabilir.

Herhangi bir kronik durumunuz varsa, hamilelik sırasında bebeğiniz için bir tehdit oluşturabilir. Hamilelikten önce bu koşulları kontrol altına almak önemlidir. Bazı durumlarda, tedavide bir değişiklik gerekebilir, çünkü bazı ilaçlar gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.