to top

HAMİLELİK İÇİN DOĞRU PLANLAMA

 

Hapı durdurduktan sonra yumurtlama ne zaman gerçekleşir?

Bu başlık aslında birçok kadının merak ettiği konuyu kapsamaktadır. Planlı ve doğru şekilde  uygulanan yöntemle hamlelerinizi iyi yapmak mümkündür.

Öncelikle kullanılan doğum kontrol hapının türüne, kullanım süresine, kadının yaşına, menstrüasyon döngüsünün yapısına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra ovülasyonun geri dönüş süresi normaldir. Övülasyon kadının yumurtlama dönemine denilir. Bu dönemi doğru tespit etmek oldukça önemlidir.

 

Hapı almayı bıraktıktan sonra yumurtlama ne zaman gerçekleşir?

Doğum kontrol haplarını aldıktan sonra hormonlar aslında normale dönüyor ve ovülasyon yani yumurtlama  sürecinin doğal süresi bayanların yaklaşık % 90’ı üç ila altı ay vardır hatta adet döngüsü döllenme için uygun olduğu takdirde  sağlıklı yumurtalıklar yumurtlama dönemine girmiş olurlar.

Aslında iki tip hormon hapı vardır. Tek hormonlu ve iki hormonlu haplardır. Çünkü her türe göre ovülasyon farklı zamanlarda oluşmaktadır.

1)Tek Hormonlu Hap: Sadece progestin içeren hormon haplarıdır. Bu hormon haplarının kullanımını kesildiğinden itibaren ilk adet döngüsünden hemen sonra hamile kalabilirsiniz. Çünkü bu haplar ovülasyon dönemini fazla etkilememektedir. Şayet emziriyorsanız ya da bebeğiniz varsa, ovülasyon süreciniz 3 ila 18 ay  arası sürebilmektedir. Bu döneme oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu dönem sizin adet döngünüze göre de değişmektedir.

2)İki Hormonlu Hap:  İki hormon hapı hem östrojen hem de progestin içeren haptır . Hormon hapını kullanırken düzenli ve düşük dozda doz almayı bıraktıktan sonra ilk üç ayda hamile kalabilirsiniz. Bazen, hapların kullanım süresine, adet döngüsünün düzenliliğine ve vücudunuzdaki hormonların oranı ile ilgili tıbbi analizin sonuçlarına bağlı olarak, 6 ay veya 1 yıl olarakta değişim göstermektedir.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.