to top

Hamileliğin ilk ayı

Hamileliğin ilk ayında oluşan değişiklikler

Hamileliğin ilk ayı, son adet döneminizden sonraki üçüncü haftada başlar. Üç hafta boyunca yumurta hücresi  fallop tüpünde bir sperm tüpü  tarafından döllenmiş yumurta hücresi, fallop tüpünden uterusa implant etmek için geçer. İmplantasyon sırasında, implantasyon kanaması denen küçük bir kanama olabilir. Ayrıca bu hafta, erken gebelik faktörü (EPF) denilen bir hormon salgılanmaktadır. EPF, vücudunuzun bir istilacı olarak bebeği reddetmesini engeller.

Dördüncü haftadan başlayarak, hamileliğin ilk üç ayında sürecek birçok fiziksel semptom yaşayacaksınız. Gebeliğin ilk 12 haftasında vücudunuza insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon salınır ve bu hormon duygusal anlamda  dalgalanmaları, mide bulantısı  gibi semptomlarla ilişkilendirilir . Hamileliğin diğer belirtileri arasında yorgunluk, sık idrara çıkma, ihale veya şişmiş göğüsler ve ağzınızda garip, metalik bir tat bulunur. Ayrıca belirli yiyecek türlerine karşı istek veya olumsuzluklar yaşamaya başlayabilirsiniz.

Beş ve altı haftalarda, gebe olduğunuzu fark etmeye başlayabilirsiniz . Döneminiz geç kalmış olabilir. Yorgunluğunuz ve diğer belirtileriniz devam edecek. Mide bulantınız, artan hormon seviyelerine bağlı olarak artabilir. Hamilelikte mide bulantısı, aç karnına daha da kötüye gitme eğilimi gösterir, bu nedenle bazı sade bisküvileri veya krakerleri elinizde tutmaya çalışın ve gün boyunca sık, küçük, yüksek karbonhidratlı yiyecekler yiyin. Hamilelikte bulantı genellikle sabah hastalığı olarak adlandırılsa da, günün herhangi bir saatinde grev yapabilir.

İdrar yapma isteğiniz, genişleyen rahminiz mesanenize bastığınızda artacaktır. Göğüsleriniz ; şiş ve ağır ve gögüsünüzü ağır hissetmeleriniz devam edecektir. Meme uçlarınız daha koyu olur ve göğüslerinizde ki damarlar daha belirgin olur. Sisteminizde artan hormon seviyelerinin neden olduğu baş ağrıları gelişebilir .

Hamileliğin bu belirtileri siz de mevcut değilse korkmanıza gerek yok . Örneğin, bazı kadınlar hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı olmadan o ilk aylarını geçirebilir. Bu durum tamamen bünyeyle alakalı bir durumdur.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.