to top

Hamileliğin erken belirtileri

Yorgun hissetme

Bu, bebeğinizi desteklemeye başlamak için vücudunuzun vitesini çekmesiyle ortaya çıkan hamileliğin ilk belirtilerinden biridir ve hatta gebe kalmadan iki hafta içinde başlayabilir. Fazla yorgunluk hissediyorsanız   bu durum vücudunuzun bir bebeği büyütmeye hazırlandığını gösteren bir işaret olabilir.

Mide bulantısı

Birçoğu için, bu hamileliğin ilk belirtisidir. Hamilelikte bulantı hissi sabahları en yaygın olanı iken günün herhangi bir saatinde çarpabilir.

Lekelenme veya kanama

Bu garip gelebilir ve adet döneminizle karıştırılabilirsiniz, ancak kadınların yaklaşık üçte biri, bir çeşit implantasyon kanaması yaşayabilir . İmplantasyon kanaması, fetusun rahmin iç kısmına implante edilmesi ve az miktarda kan oluşmasıdır. Bu genellikle, adetten 6 ile 12 gün sonrasında gerçekleşmektedir.

Sık idrara çıkma

Bebeğiniz henüz mesanenize basmayacak olsa da gebelikle beraber hormonlarınız da değiştikçe, daha büyük bir kan hacmi ve böbrekleriniz de daha çok çalışacaktır. Bu yüzden bu dönemler de sık idrara sıkma durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Göğüs de fark edilen değişiklik

Son derece sık görülen bir diğer erken gebelik işareti memeleriniz de değişikliklerdir. Bazı kadınlar için, göğüsleri ilk altı hafta içinde tam bir fincan boyutunu artırırken kimi kadınlar da memelerinin kendilerini normalden daha ağır veya daha yumuşak hissetmelerini sağlıyorlar.

Diş eti kanaması

Dişlerini fırçalarken kan fark ettiyseniz, progesteronun suçlanması da olabilir. Bu hamilelik hormonu kan akışını etkileyerek duyarlılığı arttırır ve daha kolay kanamasına neden olur.

Artan vajinal akıntı

Vücudunuzun daha sütlü beyaz vajinal akıntı ürettiğini fark edebilirsiniz  bu, vücudunuzun zararlı enfeksiyonların yukarı doğru yürümesini ve bebeğinize zarar vermesini önlemenin yoludur. Bu durum sık olmaya devam ediyorsa bir hekime başvurabilirsiniz.

Nefes darlığı

Sürekli yaptığınız egzersizleri yaparken zorlanıyorsanız ve bu durum sizin nefes almanızı da etkiliyorsa bu durumu hamileleliğinizin ilk belirtileri arasında sayabilirsiniz.

Hamile hissetmek

Bazı kadınlar bedenleri ile çok uyumludurlar ve hamilelik testi yapmadan önce hamile olduklarını bilirler. Bu erken hormon değişikliklerini tespit etmiş olabilirsiniz,fakat yine de emin olmak için idrar testi ile netleştirmeniz de fayda vardır .

Daha duygusal yaklaşımlar

hormonlar sizi daha duygusal hale getirebilir. Daha önce ağlamadığınız şeylere ağlayabilir etkilenmediğiniz durumlara daha duygusal yaklaşabilirsiniz. Eğer bu psikoloji içerisindeyseniz eczaneden alacağınız test ile netleştirebilirsiniz.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.