to top

Günde dört saatten fazla TV izlemek, erkeklerin bağırsak kanseri riskini % 35 artırıyor.!

Bilim adamları ,tembelliği çağrıştıran davranış ve bağırsak kanseri arasında anlamlı bir bağlantı buldu

Televizyon izleyen erkekler izlemeyenlere oranlı daha fazla risk grubunda yer almaktadır. Ancak kadınlar aynı miktardan sadece % 11 daha fazla risk altındaydı.

Araştırmacılar, günde dört saatten fazla televizyon izleyenlerin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde artırdığını bulmuşlardır.

Uzmanlar, altı yıl boyunca 500.000 İngiliz kişiyi izledi ve tembellik ile bağırsak kanseri riski arasında önemli bir bağlantı buldu.

Ancak bu risk, özellikle daha fazla televizyon izleyenler arasında bulundu.

Oxford Üniversitesi’nden, Imperial College London’dan ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu’ndan bilim adamları, günde dört saatten fazla televizyonda oturan erkeklerin% 35 daha fazla bağırsak kanseri riskinin olduğunu gördüler.

 

  Kadınlar için televizyon izleme riskinin artması sadece %11 idi ; ancak rakamları incelediklerinde bu durum istatistiksel olarak anlamlı değildi. İlginç bir şekilde, bilgisayar ekranı zamanı ve bağırsak kanseri riski arasında bir bağlantı bulamadılar.

Araştırmacılar, erkeklerin televizyon seyrederken sigara içmeye  ve abur cubur yemeye daha çok meyilli olduğundan  dolayı şüpheleniyorlar.

 

İngiliz Kanser Dergisi’nde yayınlanan bulgular, 500.000 insanın bağırsak kanseri geliştirmeye devam ettiği 2.391 kişiyi ortaya çıkardı.

Fransa’da iş güvenliğinde baş araştırmacı olan  Dr. Neil Murphy şöyle demiştir: “Önceki araştırmalar televizyon izlemenin sigara, içki ve atıştırmalık gibi diğer davranışlarla ilişkili olabileceğini ve bu şeylerin bağırsak kanseri riskini artırabileceğini biliyoruz. .

Ancak Cambridge Üniversitesi’nden Prf. Paul Pharoah şöyle demiştir: “Eğer hareketsiz davranışlar, yazarlar tarafından oluşan kurgu olduğu gibi, televizyon zamanı ile de açıklama yapsalardı, bu hareketsiz davranışların nedenine bağlı değildir.

Kadınlarla erkekler arasında gözlemlenen ilişkilerde bazı farklılıklar vardı, ancak bu farklılıklar olası açıklamalar da şans eseri olmalarıydı.

Kısacası, bu çalışmanın bireyler için anlamı çokta yeni değil.

“Sağlıklı bir diyet yapmanın, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanın, aktif kalmanın, alkol tüketimini kısıtlamanın ve sigara içmemenin birçok hastalık riskini azalttığını zaten biliyoruz.”

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.