to top

Görme Engellilere Yönelik İlk Resim Sergisi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından, Türk Telekom katkılarıyla geçtiğimiz yıl Türkiye ve New York organizasyonları gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nin, 2016 Türkiye organizasyonu 29 Eylül’de İstanbul’da düzenlendi. Bu zirvede Türkiye’de bir ilk olan “Tablolar Konuşuyor” sergisi dikkat çeken projeler arasındaydı. Kültür ve sanatın, toplumun her kesimi için erişilebilir olması yolunda büyük bir adım olan sergide; Van Gogh, Leonarda da Vinci, Ahmet Hamdi Bey gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri, görme engelliler için sergilendi.

GÜNIŞIĞI PROJESİYLE GÖRMEYİ ÖĞRENDİ, PİYANO RESİTALİ VERDİ

Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul; açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen özel bir sürprizle başladı. Türk Telekom’un, az gören çocukların özel bir eğitimle mevcut görme becerilerini geliştirmelerini sağlayan projesi “Günışığı” öğrencilerinden Utku Taha Tekgül’ün piyano performansı da katılımcılardan büyük alkış aldı.

ÇOK FAYDALI BİR ZİRVE

Sosyal Fayda Zirvesine konuşmacı olarak katılan Saba Tümer, “Günışığı’ çocuklarıyla burada olmaktan çok mutlu oldum.”ünışığı Projesi sayesinde az gören çocuklar görme yetilerini geliştirerek herhangi bir destek almadan, bağımsız bir şekilde hareket edebilir hale geliyorlar. Bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür zirvelerde daha çok kişiye ulaşabilmek için yer alıyor ve desteğin artmasını diliyorum. Böylece bu tarz sorunlar yaşayan çocuklara çare olmanın yolları daha fazla aranacak ve araştırılacak. Çok faydalı bir zirveye katılmış olmanın mutluluğu içindeyim” dedi.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.