to top

Gece mide ekşimesini engellemenin yolları

 

 

 

Mide ekşimesi  çeşitli hastalıkların habercisidir ;ülkemizde birçok insanda görülmektedir. Geceleri gelen bu ani sancılar uykusuzluğa ve stresli bir güne başlamaya sebep olmaktadır. Gece mide ekşimesini önlemek için bazı yöntemler vardır . Bu durumlar da bile sancılarınız devam ediyorsa en kısa zaman da dahiliyeye gözükmeniz önerilmektedir.

Sol tarafınızda uyuyun :Bu pozisyon , geceleyin mide ekşimesi semptomlarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Zayıflamaya gayret edin :“Mide ekşimesi kilo aldıkça daha da ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle zayıflamanız bu hastalığın önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerden kaçının: Mide ekşimesini tetikleyen  yiyecekler kişiden kişiye farklılık gösterir. Mide ekşimesine  ve rahat uyumanıza engel olacak  yiyecekler ve içecekler alkol içerir; kahve ve çay gibi kafeinli içecekler; çikolata  ve kakao; nane; sarımsak, soğanlar, Süt; yağlı, baharatlı, kızarmış gıdalar; ve narenciye veya domates ürünleri gibi asidik gıdalar tetiklemektedir.

Sakız çiğneyin : Çiğneme sakızı , öz ofagusunuzu yatıştırıp asidi midenize yıkatan tükürük üretimini teşvik eder . Bu da mide yanmasına engel olur.

Geç saatte yemek yemekten kaçının: Mide asidini azaltmak ve uykudan önce mide içeriğini kısmen boşaltmak için yatmadan en az 3 saat öncesinde yemek yemiş olun . Yemekler midenize baskı uyguladığı için, gece mide ekşimesine neden olur.

 Sigarayı bırakın :Mide yanması söz konusu olduğunda  sigara içmek çifte bir tehdittir. Sigara dumanı, GI kanalınızı tahriş etmekle kalmaz, sigara içmekte mide asidinin ait olduğu yerde tutan öz ofagus kaslarını gevşetebilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.