to top

Gebelik testleri hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelik testleri, idrarınızın veya kanınızın insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon içerip içermediğini anlamak için tasarlanmıştır . Bu hormon, döllenmiş bir yumurtanın kadının rahminin duvarına yapışmasından hemen sonra yapılır.

Ne tür gebelik testleri mevcuttur?

Size bu mutlu haberi verebilecek olan 2 çeşit hamilelik testi vardır : idrar ve kan testleri.

İdrar testleri evde veya bir doktor ofisinde yapılabilir. Birçok kadın  kaçırılmış bir dönemden bir hafta sonra idrar testi yaptırmaktadır. Çünkü kullanım talimatları neticesinde yapıldığında oldukça kolay bir test türüdür. Sonucu 2 dakika içerisinde vermektedir. Bu test kan testine göre daha çok tercih edilmesinin sebebi kullanımının kolay ve sonuca kısa sürede ulaştırmasıdır.

Kan testleri doktorunuzun ofisinde yapılır, idrar testine göre daha doğru sonucu meydana getirir. Bu testler hamileliği  yumurtlamadan yaklaşık 6 ila 8 gün sonra tespit edebilir. Ancak bu testlerle, sonuçların elde edilmesi ev gebelik testinden daha uzun sürer.

HCG Testleri

İki tür kan gebeliği testi mevcuttur:

Kalitatif hCG testi , hCG’nin mevcut olup olmadığını kontrol eder. “Hamile misiniz?” Sorusuna “evet” veya “hayır” cevabı verir. Doktorlar genellikle bu testleri adet dönemi yaklaşık 10 gün gecikmiş bayanlar için uygulamaktadır.

Kantitatif bir hCG testi (beta hCG), kanınızdaki hCG’nin tam miktarını ölçer. Çok düşük hCG seviyelerini bile bulabilir. Bu hamilelik testleri, hCG’nin konsantrasyonunu ölçebildiğinden, hamilelik sırasında herhangi bir sorunun izlenmesinde yardımcı olabilirler. Aynı zamanda (diğer testlerle birlikte) bir tüp (ektopik) gebeliği dışlamak için veya hCG seviyeleri hızla düştüğünde bir kadın düşüklüğünden sonra bir kadını izlemek için kullanılabilir.

Hamilelik testleri ne kadar doğru?

Cevapsız bir sürenin ardından en az bir hafta beklemek size en doğru sonucu verebilir. Eğer idrarınız daha konsantre olduğu zaman, sabaha karşı gelen ilk idrarınızla  yaparsanız, sonuçlar daha doğru olabilir.İdrar  testleri yaklaşık% 99 doğrudur.

Hamilelik testi sonuçları ne anlama geliyor?

Olumlu veya olumsuz bir sonucun ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.

Olumlu bir sonuç alırsan;  hamilesin. Çizgi, renk veya işaret ne kadar soluk olursa olsun, bu doğrudur. Çok nadir durumlarda yanlış pozitif sonuçlara sahip olabilirsiniz. Bu, hamile olmadığınız anlamına gelir, Ve sakinleştiriciler, anti-konvülsiyonlar veya hipnotikler gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.

Negatif bir sonuç ; alırsanız, muhtemelen hamile değilsinizdir. Ancak, yine de hamile olabilirsiniz: çünkü testin son kullanım tarihi geçmiş olabilir veyahut talimatları yanlış uygulamış olabilirsiniz.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.