to top

Fazla uyumanın nedenleri

 

 

Uyku sağlık için gereklidir fakat fazla uyumak ise diyabet ,  kalp hastalığı ve ölüm riskini artıran bir tıbbi soruna yol açabilir. Ayrıca fazla uyumak depresyon ve düşük sosyoekonomik düzeyle de ilgili bir durumdur. Örneğin araştırmalara göre sosyoekonomik düzeyi düşük kişiler daha fazla uyuma eğiliminde olup, sağlık ve bakım konularında daha az dikkat göstermektedirler. Diğerlerine göre daha fazla uyumanızın başlıca nedenleri?

1. DNA’nızın daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir:

Amerika da sinekler üzerinde yapılan araştırmacılar sonucunda bu kanıya varılmıştır.Araştırmacılar, doğada bulunan genetik materyali kullanarak uzun ve kısa uyku uyuyan sinekler ürettiklerini belirttiler. Uyku sürecine çok sayıda genin dahil olduğuna ve uyku amacının anlaşılmasının çok zor olduğuna dikkat çektiler.

2. Bir uyku bozukluğunun belirtisi olabilir

Uykusuzluk veya çok fazla uyuma gibi sorunlar uyku bozukluğunun belirtisi olabilir.Biri, uyuşukluğun yan etkisi nedeniyle takma adı verilen “hipersomnia” ya da “uyku sarhoşluğu” dır.“Hipersomnia olan bir kişi yataktan kalkamaz kendine gelemez ve 10 saat uymuş olsa bile kendine gelmesi uzun zaman alabilir.

3. Alkol ve sigara kullanımı :

Bilindiği gibi alkol ve sigaranın sağlığımıza bir çok zararı vardır. Bunlardan biri de uyku düzensizliğidir. Alkol kullanan kişilerin sızıp kaldığı daha rahat uyku uyudukları konusunda yanlış saplantılar vardır . Alkol sanıldığı gibi kaliteli bir uyku sağlamadığı gibi sürekli uykusuzluk hissi verdiğinden, devamlı uyuma ihtiyacı hissedersiniz. Ertesi gün uyandığınızda hiç uyumamış gibi olursunuz. Daha sağlıklı bir uyku düzeni için alkol ve sigara kullanımını azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız. Alkol ve sigaraya ek olarak, bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin kullanılması da aşırı uykunun nedenleri arasındadır.

4. Narkolepsi Sorunu :

Fazla uyumanın farklı bir nedeni de kişide oluşan narkolepsi sorunu olabilir. Narkolepsi, insanın elinde olmadan tamamen istem dışı bir şekilde olduğu yerde derin uykuya dalmasıdır. Bu hastalıkta beyin, uyku ve uyanma arasındaki döngüyü düzenleyemediğinden kişi sürekli uyuma isteği duyar. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman doktora başvurmak için geç kalınmaması önemle vurgulanır .

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.