to top

Ev Kütüphanesine Sahip Olmak ister misiniz?

Ev kütüphanesi oluşturmak aslında hepimizin hayalidir. Ancak kimi zaman maddi imkansızlıklar kimi zaman da evlerimizin bu duruma müsait olmayışı hayalimizi gerçekleştirmemize mani olmuştur. Aslında tek yapmanız gereken, bu projenin her zaman öngördüğünüz şekilde ortaya çıktığından emin olmak için biraz plan yapmaktır.

Bu mekanlar son derece kişisel olduğundan, tasarımın çoğu sizin zevkinize bağlıdır. Ancak, estetikten bağımsız olarak ev kütüphanenizin en iyi şekilde uygulamamıza yardımcı olacak bazı ipuçları vardır.

Ekranınıza odaklanın

Eğer hevesli bir okuyucuysanız, kitaplarınızı ideal olmayan koşullarda çok fazla zaman harcayabilirsiniz. Artık kendi kütüphanenizi tasarlamayı taahhüt ettiğinize göre, kitaplarınızı ekranda gururla sergileme zamanı.İlk adım, bu proje için evinizde en iyi yeri seçmektir. Bütün odayı göreve adamak için yeterince şansınız az. Daha ziyade, bir ev ofisiyle veya resmi bir yaşam alanıyla mekanı paylaşmanın yaratıcı yollarını bulmak çok daha kolaydır.

Tabandan tavana raflar veya yerleşik sistemler geleneksel seçimlerdir. Ancak, bu günlerde ev sahipleri daha yaratıcı oluyorlar.

Doğru oturma düzenini oluşturun

Depolamadan sonra, doğru oturma  bir ev kütüphanesinin en önemli parçası haline gelmiştir.Mobilyalarınızı yerine getirdikten sonra, uygun bir düzen tasarlamak sonraki adımdır. Evinizdeki bütün oturma düzenlemeler arasında, bu özellikle hoş karşılanmalıdır. Her parçayı hafif bir açıyla düzenleyerek, mekana sakin, durgun ve rahatlatıcı bir hava katın.

Aydınlatmanızı arttırın

Doğru aydınlatma evinizin her alanında önemli bir unsur olsa da, kütüphane için ayrıca  önemlidir.Doğru ışık şemasının yanı sıra doğru bir ışık düzeni sağlamak, odanın istediğiniz şekilde işlev görebilmesi için çok önemlidir.

Mevcut aydınlatma düzeninizi gözden geçirerek başlayın.

Odanızı rahatlatın

Herhangi bir ev kütüphanesinin son bileşeni rahatlıktır. Bu, iç tasarımın resmi bir ilkesi olmasa da burada kesinlikle gereklidir. Son ürününüzün, saatlerce iyi bir kitapla dolaşacağınız bir yer gibi hissetmeniz gerekiyor.

Bu durumda, tekstile sahip olmak, odaya bir konfor seviyesi durumuna getirmek için özellikle harika bir seçenektir. Örneğin; alanı güzel, yumuşak bir atma halısıyla toparlayabilirsiniz. Ardından, oturma düzeninizde ki her bir koltuğa veya kanepeye birkaç atıştırmalık yastık ekleyin. Son olarak, daha soğuk günler de  sıcak tutmak için karışıma yumuşak bir battaniye eklemeyi düşünün.

Birçoğumuz kendi kütüphanemize sahip olduğumuz günün hayalini kuruyoruz. Ancak, yaşadığınız ortam eski filmlerde gördüğümüz tipik kütüphaneye elverişli olmasa bile, bu rüyanın gerçeğe dönüşmesine bir engel yoktur. Bu yazıdaki ipuçları, ne kadar kare çekimleriniz olursa olsun, kişisel bir vaha oluşturmanıza yardımcı olmayı hedefliyor. Alanınızı tasarlarken bunları akılda tutun. Hak ediyorsunuz.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.