to top

Egzama Çeşitleri

“Egzama” terimi Yunanca bir kelimedir  ve “kaynama” anlamına gelir ve etimoloji oldukça belirgindir. Kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplı cildi içeren bu hastalık grubu hem rahatsız edici hem de utanç verici olabilir. Peki bu hastalığın sadece tek türü mü vardır belki de sizde de bu hastalığın çeşitlerinden olabilir.

1Atopik Dermatit: Kalıcı Kırmızı Yamalar

Egzamanın en tipik şekli aynı zamanda kroniktir. Hastalarda pullu lekeler, kızarıklık, iltihaplanma, şişmiş deri ve bazen açık yaralar, sızıntı veya çizilmeye bağlı kabuklanma görülür. Yaygın olarak etkilenen bölgeler; dirsekler, dizler, eller, ayaklar, göz kapakları  bulunur .

Tedavi: Şiddete bağlı olarak, bir derm tropikal, oral veya enjekte edilebilir bir reçete yazabilir. Bir doktorun ofisinde haftada birkaç kez UVB ışık tedavisi yardımcı olabilir.

2. Seboreik Dermatit: Kepek Türünde Egzama

Genellikle egzama olarak düşünülmez, ancak bu kategoride kafaya kepek derisi düşer. Kafanızın yanı sıra kaş, burun, göğüs veya sırttaki yağlı plakları ve pulları da bulabilirsiniz. Doktorlar, bu durumda, cilt de normal olarak ortaya çıkan bir mayanın, salgı bezinin ürettiği yağlarda aşırı derecede çoğaldığını ve bağışıklık sisteminin tepki gösterdiğine inanmaktadır.

Tedavi: Bir doktor muhtemelen OTC seçenekleri bir reçete versiyonu gibi anti-maya şampuanı önerir.

3.Nummular Egzama: Dairesel Yamalar

Nummular, Latince “sikke şeklinde” anlamına gelir, bu nedenle bu türün dairesel yamalar şeklinde ortaya çıktığı anlamına gelir. Bhuntai, tepkinin genellikle kışın bacaklarda meydana geldiğini ve yaşlılarda daha sık görüldüğünü ifade eder .

Tedavi: Tropikal bir krem ​​ bu mevsimsel durumla yardımcı olabilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.