to top

Ek Gıda Sürecinde Yapılan 7 Hata

Bebeklere 6. aydan sonra yavaş yavaş ek besinler verilmelidir. Bu süreçte ebeveynlerin yaptığı bazı hatalar bulunuyor. Bunları önlemek için bu hataları yazmak istedik. İşte ek beslenmede doğru bildiğimiz 7 yanlış:

  1. Bebeğinizin farklı lezzetlere alışması için ona 6. aydan önce ek besin vermemelidir.
  2. Gece sık sık uyanan bebeklere ek besin vermek yanlıştır. Bebekler 6. ay dolayında sık sık uyanır. Bebeğin kilo alımı ve uykuya geçişteki uygulamalara değerlendirilmelidir.
  3. Ayda 1 – 1,5 kilo alırken 500 – 600 gram alan bebeğe ek besin verilmeli düşüncesi de yanlıştır. Kilo alımı her zaman aynı hızla devam etmez.
  4. Emzirmeden sonra hemen uyumayan bebeklerde ek besine geçilmemelidir.
  5. Annenin yetersiz beslendiği durumlarda bebeklere 6. aydan evvel ek besin verilmemelidir. Anne dengeli beslenmiyorsa anneye mineral ve vitamin desteği yapılmalıdır.
  6. 6 – 12 ay arasında olan bebeklerin yarım litre anne sütü alması gerekir, düşüncesi de yanlıştır. Bu bebeğin kilosuna göre değişir.
  7. Sağlıklı beslenme için bebeklere kırmızı et vermemek ve besinlere yağ katmamak yanlıştır. Bebekler de hayvansal gıdalar tüketmeli ve yağ olarak da zeytinyağı tüketmelidirler.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.