to top

Dünyanın En Sağlıklı 5 Ülkesi

Beslenme alışkanlıkları , psikolojik sorunlar  , ekonominin sağlamış olduğu refah seviyesi gibi bir çok neden bizim sağlığımızı etkilemektedir. Bu konular göz önüne alındığı zaman hangi ülkenin daha sağlıklı olduğunu nedeniyle birlikte araştırdık.

1.Japonya

Beslenme ve egzersiz kombinasyonu sayesinde dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkelerinden biridir. Burada beyaz ete karşılık süt süt ürünlerini tüketmektedirler. Yediklerine dikkat etmenin yanı sıra vücut egzersizlerine de oldukça önem vermektedirler. Bu ülkenin yaklaşık olarak %80 ‘inini yaşlı nüfus kesimi oluşturmaktadır. Bu da onların sağlıklarına ne kadar önem verdiklerini göstermektedir.

2. Singapur

                        Asya Bölgesi’nin en sağlıklı ülkesidir. Bu ülkenin sağlık seviyesinin yüksek olmasının en önemli sebebi hijyene fazlasıyla önem vermeleridir. Onlar için hijyen kuralları adeta birinci sırada yer almaktadır. Bu ülkede yaşayan bu kurallara uymakta ayrıca bir özen göstermektedir. Devlet adamları da ülkeye bu konuda oldukça destek vermektedir.

3.İspanya

 

En sağlıklı ülkeler sıralamasında 3. sıra da İspanya yer almaktadır. İspanya mutfağı denildiği zaman aklımıza deniz ürünleri gelmektedir. Akdeniz iklimin de sağlamış olduğu zengin besin kaynakları içermektedir. Deniz ürünleri sadece bedeni değil aynı zamanda stresten de insanı uzaklaştırmaya olanak sağlamaktadır. Daha az stres daha az beden  yorgunluğu bu ülkenin yaşam seviyesini yükseltmektedir.

4.Yunanistan

Komşu sınırımız olan Yunanistan besin değeri yüksek bir ülkedir.  Avrupa ülkeleri arasında neredeyse en yaşlı nüfusa sahiptir. Akdeniz Bölgesin de yer alan ülke daha çok deniz mahsulleri ile beslenmektedir.

5.İsviçre

Yüksek yaşam standartları başlığı altında özellikle bu ülke baş sıralarda yer almaktadır. Özellikle kış sporları konusunda söz sahibi olmasını sağlarken halkın yaşam kalitesini ve ortalama yaşam süresini arttıran etkenlerden biridir.  Sadece kış sporlarıyla da değil aynı zaman da dağ yürüyüşleri de onlar için önemli aktivitedir. Bu da onlar daha genç ve daha aktif olmalarını sağlamaktadır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.